ČTENÁŘSKÝ DENÍK

Knížky, které mě potěšily. Knížky, které mě zasáhly. Rozesmály. Rozplakaly. Donutily přemýšlet. Přenesly do jiného světa. Knížky, které znamenají život.

A taky citáty, které mne nějak oslovují....

Tatínkovi letos bude 94 let. Dnes jsem mu jako obvykle uklízela v pokoji, naklepala polštář, posbírala ze země, co tam nepatří, hlavně ty kancelářské sponky, ty tam nejspíš rostou, pak vyluxovala. A taky jsem šla s hadříkem poutírat povrchy. Na tatínkově stole vždy leží spousta věcí: knihy, noviny, tužky, lupy, pravítko.... a papírky. Dnes tam...

CITÁTY

08.12.2022

Mahátmá Ghándí:
Když křičíte, slyší vás každý. Když šeptáte, slyší vás ten, kdo stojí vedle. Ale když mlčíte, slyší vás jen ten, kdo vás miluje.

Často si půjčuji v knihovně knížky. Obvykle chodím do stejných regálů pro to "svoje" čtení, někdy hledám něco konkrétního na doporučení druhých, a někdy sáhnu po jedné z knížek, které jsou vystavené u vchodu na stolku. Nevím, podle jakého klíče se na stůl knížky vybírají, ale vždy se mi to vyplatilo.

Vkládám tento příspěvek mezi knížky, neb divadlo je knihám blízko a mám tady příspěvků málo, že.

CITADELA

22.04.2022

Vždycky jsem si přála tuto knihu mít doma, delší čas, abych si mohla jen tak zalistovat, nechat se vnést do tichých moudrých slov... Knihu jsem si půjčila v městské knihovně, a vím, nebudu schopná ji celou na jeden zátah přečíst. Nejspíš ji vrátím neprostudovanou, ale to nevadí.

ČTYŘI DOHODY

26.03.2022

Jsou knihy, které ovlivní váš život. U mne to bezpochyby zcela zásadně byla Bible. Později bych přidala Dýka a kříž od Davida Wilkersona a také Sedm smrtelných hříchů, výklad z roku 1969 dle Billyho Grahama (mimochodem, v r. 2018 se dožil sta let).

Jistěže může. Dokud ruští vládci nevyhnali či nepobili všechny své vzdělance a šlechtice a dokud se nezopíjela celá Rus vodkou, žilo v této zemi mnoho skutečně moudrých, odvážných, vzdělaných, spravedlivých i svatých mužů (a také žen).