CAROLLING

03.04.2024

Snažila jsem se jedné zpěvačce - studentce, kterážto česky umí jen malinko, neb není Češka a velkou část života prožila v Africe, vysvětlit, jak se u nás slaví Velikonoce. Pověděla mi, že její boyfriend měl pomlázku, ale dodávala: "Nechápu..." Já taky nechápu! Tak jsem jí vysvětlovala, o čem jsou Velikonoce, a vzala jsem to od počátku, od Mojžíše a exodu z Egypta až po Poslední večeři od Vinciho (to znala) - tím jsem nastínila, proč se pečou beránci, jak z masa, tak i z mouky.

Ale to koledování? To jsem vysvětlit neuměla. (Slovo carolling, jak mi dnes vysvětlil můj učitel angličtiny, mne vskutku nenapadlo). Mrskají se ženy a dívky jen v Čechách a na Slovensku. Možná sem tam trochu v Polsku. V minulosti byla prý mrskána i domácí zvířata... aby byla stále fresh. Trochu se mi anglicky dařilo vysvětlit (spolu s kamarádkou, která byla na odchodu z učebny), jak vypadá tradiční kroj a že děti chodí k příbuzným a sousedům a odříkávají básničku, aby dostaly vajíčko nebo sladkost. A velcí kluci že by chtěli frťany... To my nenaléváme.

Podotýkám, ten prcek na levé fotce odříkal básničku na výbornou! Kluci vedle teda taky!

Když chcete koledníky obdarovat, musíte se nachystat. Nejlépe něco nakoupit a pak namalovat vajíčka. Já jsem to letos měla natřikrát. Nejprve jsem barvila vejce v domácnosti maminky a tatínka, pak jsem si obarvila svoje biovajíčka, a v neděli, kdy dekorování vrcholilo, jsem si nabarvila voskem a barvou několik vyfouklých vajec. Společně s ženami z rodiny. Zase jedno tvořivé odpoledne, s chlebíčky a dalšími dobrotami završenými příchodem pánské části rodin a bramborovým salátem. Děláme to tak každý rok. Vždycky pak padnu "hotová" se slovy, Kájo, budeme to organizovat ještě za rok? A on odpovídá, no samozřejmě. Já se vyspím a nepochybuji, za rok zas!!! Mrkni třeba zde a taky zde.

Fáze první:

Fáze druhá:

Fáze třetí:

A fáze čtvrtá? To už bylo koledování na Velikonoční pondělí. Tím jsem začala... ale dodám sem fotku od rodičů, kde se tak nějak náhodou všichni sešli najednou.... To je vzácnost převzácnost. (Tady najdete malou vzpomínku na jejich sedmdesát let dlouhý společný život).