PROSÍM KUP NA TRHU OSENÍ

10.04.2022

Odpoledne plánuji s dcerou a snachou malovat dekorace a zápichy k Velikonocům. Poprosila jsem manžela, ať ještě koupí na trzích u radnice osení. Ptal se, jedno? Dvě? Tak dvě, třeba Týnka bude ráda, když dostane...
Přišel domů s nákupem a čtyřmi miskami vzrostlého ječmene. No, on nikdy netroškaří, a nakonec to bylo skvělé, všichni máme travičku na vajíčka. Ta moje miska je ozdobená takto:

(jo a mimochodem za oknem bydlí v budce párek vrabců a podle všeho právě sedí na vajíčkách, takhle to u nich vypadalo loni)

Mám ráda ty rituály. Utužují naše uzemnění se zemí, a ty velikonoční rituály využíváme i k utužování vztahů. Nebo jen tak, k milému společnému strávenému času.

Před Velikonocemi jsem zvyklá od malička, jak mne naučila maminka, uklidit byt. Vysmýčit všechny kouty, umýt okna, vyprat záclony, koberce, naleštit skla a zrcadla, porovnat komínky ve skříních, zimní oblečení čisté uskladnit na své odpočinkové místo, taktéž boty nechat spravit u ševce a pak vložit do krabic (maminka ještě používala napínáky, já si nejsem jistá, že je chci), umýt lustry, a tak dál... Co se neudělalo před Vánocemi, teď se musí dodělat. Vyvětrat hostovské peřiny, vytřít špajzku, nahromaděné krámy a zbytečnosti zlikvidovat. Manžel udělal venku oheň, vždyť co se spálí, to je definitivně pryč, nemusí to být jen dříví ze zahrady.

Letos mi úklid tedy nešel. Se zlomenou rukou toho opravdu moc nenaděláte. Už se sice rozcvičuji, poprvé jsem dnes třeba byla schopná oškrabat mrkev a brambory, ale na čištění oken a podlah to vskutku nevypadá. Naštěstí jsme v domácnosti jen dva a tolik špíny zas nemáme, navíc okna jsem myla v únoru nevědouc, že na čas ke mně přijde znehybnění.

Pak ještě před Velikonocemi uřízneme pár větviček jarního proutí. Letos máme kromě lilií ve váze narcisy, s těmi březovými větvemi to nepřeháním, poté co jednou mravenci vytvořili hustou dálnici z venku přes dveře, práh a chodbu až do kuchyně na stůl k oné voňavé váze s pučícími lístky. A pak už zůstal jen krůček k drobečkům a k medu na lince. Teď obýváme sice druhé podlaží, ale oni ti mravenci i tady ve svém putování a hledání dobrot mohou být vynalézaví!
A pak ještě pečeme beránka, kterého zdobím mašlí, a barvíme vajíčka.

Dnes jsme tedy malovaly zápichy do květináčů a stromečky a zajíčky na stůl. Kraslice namaluji v týdnu a příští neděli se sejdeme zas, ve větším počtu, a budem dekorovat vařená vajíčka, pravděpodobně zase tradičně voskem...

Tady mám už pár dnů věnec na dveřích:

A pár rodinných fotografií, jak to všechno vznikalo: