PO SÝKORKÁCH PŘIŠLI VRABCI

27.11.2021

Letos už třetí záznam o stejné budce na okně. V prvním hnízdění sýkorky, pak nevím, co se pořádně dělo, nicméně tu bydleli vrabci. Nanosili spoustu suchých větviček, klacíčků, trávy a peříček do budky. Byla jsem moc zvědavá, co se děje, ... ano, zahnízdili, štěbetali, vylétli a kupodivu neodlétli. Ještě v půli listopadu tady poskakují, popěvují, párkrát jsem je viděla, jak zalétají dovnitř a ven... Myslela jsem, že ptáčci hnízdo po vylétnutí mladých opouští, jak to udělaly sýkorky, a ono ne. Bydleli tu skoro celé léto a většinu podzimu. Ptala jsem se ornitologů - prý mohou hnízdo opustit až v listopadu, pak už hledají zimoviště. Někde v křoví, v jiné zahradě, co já vím.

Potřebovala jsem umýt okno. A to nešlo, když tam ti vrabečci bydleli. Takže dnes nastal ten pravý čas, už nikoho nebudu rušit. Sundala jsem budku a na terase ji otevřela. Moc šikovná jsem nebyla, šroubuju, šroubuju, jde to ztuha, jak to, že šroubky tak zatuhly? Minule to bylo hned... Aha, budka se otvírá zepředu, tam je jen jeden šroub.

V budce nebylo tak útulno, jak u sýkorek, žádný hebounký mech, spíš klacky a sláma. Ale teploučko tam určitě vrabečci měli, budka byla téměř do mrtě zaplněná, a při vysypání obsahu vidím, jo jo, je tam tunýlek a komůrka dost veliká! Žádné nemilé překvápko s vyschlými vajíčky nebo s mrtvolkou se nekonalo.


Vrabečkové, přeji vám dobrou zimu, a u nás vždy najdete v krmítkách zrníčka a v pítku vodu!!

PS: Pro srovnání, jak to vypadá u sýkorek, se podívejte SEM.

A ještě jedna nekvalitní fotka s mláďaty vrabečky: