ZA VYSVĚDČENÍ

22.06.2024

Je červen a máme tu další rituál, o kterém chci psát. Bez rituálů by to bylo v životě smutné, každá rodina má mít své zvyklosti. A pokud nemá, určitě časem nějaké přijdou, a pokud nepřijdou, je to asi rodina s pořádným chaosem.

Už jsem o některých rituálech psala. Víckrát. Jak stelu postele, jak slavíme svátky, advent, narozeniny.... jak k patnáctinám vnuček kupujeme zlatý prstýnek, polibek na prvního máje a nebo o svém osobním rituálu péče o pleť. Teď by přesnější nadpis dnešního článku měl znít "Za vysvědčení knihu".

Začala s tím moje maminka. Dostávaly jsme obě dcery za vysvědčení knížku. V pololetí i na konci školního roku. Pak začaly knížky dostávat moje děti, a tam jsem asi s dary svým dětem v stoprocentní pravidelnosti ustoupila, aby babička měla přednost. Moc si to nepamatuju, musím se jich zeptat. No a s nástupem prvního vnoučka do školy rituál byl ve své plné míře obnoven. Vojtík tehdy v první třídě dostal komiks od Neprakty - Švandrlíka.
A tak od té doby v lednu a červnu kupuji knihu. Knihy.

Vojtovi je dvanáct a dětí školou povinných přibylo. "Velkým holkám" už knihy nekupuji, a "malým" dětem všem. Nyní jich je pět, brzy přibude další a pak ještě další dvě děti. Do Ameriky knížku vnukovi neposílám.

Někdy se zeptám rodičů dětí, jestli někdo náhodou nemá nějaké přání,... ale většinou riskuju, sama si procházím knihkupectví, probírám se dětskou literaturou (s obrovským nadšením, tolik různých knížek!) A vychází nám to, knížky se dětem líbí. Preferuju pro ně klasiku a pohádky, ale nebráním se novým žánrům. Teď jsem třeba koupila také Staré řecké báje a pověsti, s nádhernými ilustracemi (proti té mojí, když mi bylo dvanáct, tam nebyl jediný obrázek). Kluci prý knihu mají, prozradila maminka, tak počká ve skříni na příští rok pro vnučku nebo si ji nechám. Kniha se neztratí. Nejlepší letošní úlovek je novinka, knížka s Krabatem.... Je už zabalená, ale půjčím si ji a přečtu!

Knihy se doma hromadí. Už jsme si s manželem řekli, jednu koupíš, jednu odneseš (stejně jako se šatama, máš nové? Tak jedny musí ze skříně pryč.) Čas od času knihovnu proberu a některé knížky vyřadím. Věnuji krajské knihovně nebo prodám na Knihobotu. Nechávám si povětšinou jen ty knihy, které opravdu chci mít doma... Často je to dokonce tak, že nejprve knihu čtu půjčenou z knihovny, a pak si ji koupím do vlastnictví. Ale to už se dostávám pryč od tématu vysvědčení a předzvěsti prázdnin.