VÝROČÍ 100 LET CC

11.10.2021

Vypadá to, že Coco Chanel mám zvlášť v oblibě. Je jistě spousta návrhářů, kteří by si možná ode mně víc zasloužili nějakou glosu, ale Coco má prostě u mě štěstí. O jejích výrobcích jsem tu jž psala, a o parfémech taky. (Voňavky, které si ženy dávaly na své nejlhezčí šaty). Jenže... ten můj nejoblíbenější parfém má právě těch sto let. A je to nejslavnější vůně všech dob.

Znáte něco stoletého??

Já ne. Dům, kde bydlíme, má víc než sto let, dům, kde mám byt, nemá ještě sto let, spotřební věci zas tak staré nejsou, u antikvariátních věcí to nevíme přesně a stoletého člověka neznám. Babička manžela se dožila sto čtyř let,  jednou jsem ji sice viděla, ale ne v těch jejích sto letech. Spíš v devádesátidevíti.

Tatínek má jen devadesát dva. (Chybí ještě osm). Je suprový! Dnes třeba opravil ucpanou toaletu (poté, co do ní vylil lavor vody nejspíš i s hadrem), pak si ještě pospojoval dráty k lampičce...  Ale STO let to ještě není.

To je on. Ten parfém. Tajemství složení není zveřejněno ani odhaleno, ale určitě tam je také opium a santal, a proto nám doma oběma tak voní. Máme s manželem shodu, a tudíž parfém u nás vyhrál nad všemi ostatními možnými vůněmi.

Vůně je koktejl více než 80 ingrediencí. Mezi hlavní prý patří jasmín, růže, kosatec, ylang ylang, vanilka, ambra a santalový olej. (A opium nee?)

Parfém na zadání Coco Chanel stvořil francouzský chemik Ernest Beaux.

Pro vytvoření kila a půl esence je nutná extrakce až jedné tuny květů, což se rovná zhruba 350 tisícům růží, které se zároveň sklízejí výhradně v ranních hodinách.

Módní dům Chanel má vlastní pole a udržuje dlouholetou smlouvu s pěstiteli v oblasti města Grasse na jihovýchodě Francie.

Chanel byla pověrčivá, a proto se flakón s označením Chanel N°5 rozhodla na trh vydat pátý den v měsíci a pátý měsíc v roce. Tedy 5. 5. 1921. .

Marilyn Monroe na otázku,  "v čem chodí spát", odpověděla "zahalená jen v parfému Chanel N°5". A druhou tváří parfému byla Catherine Deneuve, moje milovaná herečka, hlavně z pohádky Oslí kůže z roku 1970, kde hrála po boku Jeana Maraise.

Sama Coco se cítila stále mladá a snažila se tak i vypadat. Vzhledem k počtu milenců se jí to dařilo.

Porušovala snad všechna pravidla, která byla v tehdejší společnosti ženám nastavena. Ostříhala si vlasy na krátko, kouřila na veřejnosti, jezdila na koni jako muži a šila si takové šaty a vyráběla doplňky, které byly tehdy považovány za krajně nevhodné...

Příběh této neobvyklé a odvážné ženy je nejlépe si přečíst...

Její perly - pořád nemáte chuť si je pořídit?

A jak ještě ty její parfémy a další doplňky dnes vypadají?