PERLY - KÁMEN - SKLO

13.10.2020

Moc ráda nosím šperky. 

Vlastně musím podotknout, ne bižuterii, ale ŠPERKY. Možná rozdíl mezi těmito dvěma termíny není tak zcela jasný, ani se nemusí odvíjet podle ceny a podle množství podílu lidské práce, ale cit mi dá poznat, kde je to bižuterie a kde šperk.

Ano, zlato a diamant je jistě šperkem. Nosím ráda, zlaté kruhy, zlatý náhrdelník, prstýnky ze zlata a s diamantem nesundávám téměř z rukou.

Již několik let miluji něco výrazného, originálního, a zároveň uměleckého, nebo tradiční šperk, třeba... 

PERLY nosila a zpopularizovala pro běžné ženy třeba Gabrilelle Coco Chanel. I já mám několik perlových náhrdelníků a náušničky k nim. S každým kouskem mě pojí vzpomínka, kde jsme perly koupili, čím se mi zalíbily, a zdobím se jimi zcela ve zvláštních příležitostech. S perlami můžete vypadat jako starší dáma, ale i jako mladá žena, která si je vědomá sama sebe. Záleží na Vás, nenechte si vnutit myšlenku, že se perly pro Vás nehodí. Dlouhé říční růžové perly z Čech, jež mohu otočit na třířadové,  mám moc ráda, jen jsou poněkud těžké, po dvou třech hodinách je musím sundat. Mám perličky z Egypta, růžové, pak náhrdelník z malých i velkých perel z Mallorky, perly koupené v Třeboni od českého šperkaře, i perličky koupené poměrně náhodně v jednom hotelu - však se v nasvícené vitríně tak vyjímaly! A pak perličkové náušnice z jednoho našeho Libereckého zlatnictví. 
Perly Jsou symbolem čistoty, nevinnosti a moudrosti. Pomáhají při zvýšení osobní integrity, dodávají víru a učí štědrosti. Jsou nositelem nového života, plodnosti, nových začátků a nekonečné naplněné lásky.

KÁMEN. Kromě diamantu, křišťálu, je pro mne nejvíce tajemný labradorit. Svou proměnlivostí v barvách v odlesku světel. Ale chtěla bych taky někdy mít pořádný rubín, protože to je kámen - pro mne - s obrovskou silou a nádherou. Jako polibek z lásky, krev v žilách pulsující k životu, Slunce při východu i západu. Tmavé kameny, jako Lapis lazuli, hematit, turmalín.... mne pěkně uzemňují. Dodávají mi jistotu a snad i moudrost. Nosím kameny opravdu podle pocitů, které ten den mám, jsem schopná prvně volit šperk a až poté šaty k němu.
Aby se kámen na krku (v uších, na ruce) vyjímal krásně, požaduje šperkařský um. Vhodné drátky (vyrábí například Nady), kvalitní tepání (Jewelerina či Lenka Blaza) mohou podtrhnout vlastnost každého kamenu a kamínku. Kámen je ze srdce naší Země, moc si ho cením!

Poslední, možná první, je SKLO. 
Mám k němu vztah od dětství. V rodině z tatínkovy strany jsem měla skláře (a v rodině z maminčiny strany zas textiláky), odtud moje láska ke šperkům a šatům.
Narazila jsem na nádhernou výrobu skleněných šperků. Žádné korálky, ale pořádné umělecké kousky z odlévaného, broušeného a teplem zpracovaného barevného skla. Rodina, která se zabývá uměleckým zpracováním skla, žije ve vesnici nad Železným Brodem... a tam se můžete pokochat mnohými tvary neobyčejných, byť na pohled jednoduchých, čistých šperků. Mám již čtyři. Oranžovo-červené Slunce, žlutou Datli, červeného Elfíka (na fotografii) a naposledy křišťálový Vesmír.

  .-.-..-.-.-.-.-.-.-.-.-.

A víte, že mi i káva nejvíce chutná ze skla?