VYMŘELY DÁMY?

14.08.2021

Nevymřely.

Ale tato byla obzvlášť pěkná.

O něco mladší než já, hezká, s noblesním chováním. V naší restauraci jsme si s manželem sedli s obědem k vedlejšímu stolku. Dáma seděla u zákusku a čaje servírovaného v konvičce. Byla sama. Na hlavě modrý letní klobouček s tylovým zdobením, šaty i kabelku sladěné v barvě. Tolik bych ten klobouček chtěla! Ale neodvažuji se něco podobného nosit.... i když po dnešní zkušenosti, kdo ví? Mám doma jen tři slamáky, pak stetson na country festivaly, pak tyrolský klobouk v zimě do Rakouska a jeden krásný netypický červený a jeden hnědý na podzim - zimu. Nosím v podstatě jen ten červený. Dokonce jsem si pořídila krabice na klobouky!

Klobouky mi sluší, dříve jsem je nosila více, dnes téměř vůbec. V sportovním horském městě se to jaksi nehodí...

Ale Dáma dnes v restauraci mne přesvědčila, že není dobré stále brát ohledy na druhé, co si pomyslí, jestli se jim to líbí či nikoli a podobně. Dopila čaj, odnesla tác s nádobím, pak si znovu sedla a k mému údivu si NAVLÉKLA BÍLÉ KRAJKOVÉ RUKAVIČKY! Určitě měla i krásné prádlo. Někdo jí telefonoval, poté zavěsila, vstala, s úsměvem řekla "nashledanou" a zmizela.

Slovo DÁMA je strašně divné. Zní velice zastarale a do dnešní doby jaksi nevhodně, někdy v něm můžeme cítit negativní nádech.  Ale mně se líbí. Wikipedie vysvětluje, kdo je dáma: Žena z vyšší společenské vrstvy, přeneseně žena nejlepších způsob.

Četla jsem několikrát román Odviate vetrom (Jih proti severu)

o irské namyšlené holce žijící ve státě Atlanta. Všecky bohatší ženy a dívky chtěly být dámy. Krásné, v pase padesát, žádná piha na tváři či ramenou, vznešená chůze, umění konverzace, zvláště s pány, no a k tomu měly mít ušlechtilou duši. Dívčina matka taková byla, a dcera Scarlett (ve filmu v podání nádherné Vivien Leigh) ji celý život dobíhala, neb sice byla krásná, ale ušlechtilá ne. Až válka (2. polovina 19. století v USA) přinesla nutné změny pro celou společnost i pro Scarlett...

Zpět k naší Dámě z restaurace. Zdali měla ušlechtilou duši, nevíme, ale určitě by nás její upravený vzhled při kontaktu s ní nutil k jemnosti a ke slušnosti. A to není málo.

A k tomu přidám svou oblíbenou sošnou a ušlechtilou Hildu! Má klobouk i rukavičky!

PS: Úvodní fotka dámy v restauraci byla vzata nenápadně manželem, proto je zezadu, já bych se bez dovolení neodvážila ženu vyfotit...