PĚTADVACET MINUT PODRUHÉ

02.03.2024

Jedeme do Itálie. Lyže, kufry, taška plná hraček a dobrá nálada k tomu. O dvě hodiny cesty před námi je zeť, dcera a vnouček. Sucho, pěkné počasí.... a co se nestane, na dálnici v Rakousku píchneme kolo.

To se nám občas nějaká ta nehoda při cestě na dovolenou stává. S kolem to bylo naposledy před dva a půl roky v Humpolci. Byl to takový zážitek, že jsem musela vše nafotit a pak jsem zveřejnila výsledek. TADY. Dnes už jsem nebyla tak vyjukaná, protože manžel je šikovný a kolo vyměňoval několikrát. Tak jsem mu s důvěrou asistovala při vyndavání kufrů z auta a pak jsem už byla k ničemu. Navíc v bílých šatech :) Jen mne napadlo, minule jsem vše zdokumentovala a změřila čas, 25 min, tak co to zkusit letos zas?

Při obhlídce auta - něco slyším... a pak po chvíli bylo jasno i pro Karla, který unikání vzduchu neslyšel:

Zastavují u nás dvě německá auta s dvěma zřejmě tureckými rodinami a ptají se, zda něco nepotřebujeme. Ne, nepotřebujeme, krev žádná, tak nám aspoň dali dvě půllitrovky perlivé vody. Chápou, že je to na dálnici šok. Štěstí v neštěstí, stalo se to v relativně klidném místě, kde je krásný odstavný pruh.

Já aktivně rozkládám a na silnici pokládám trojúhelník, to zvládám i v těch bílých šatech (foto je z odpočívadla na jiném místě), 

navlékáme si oranžové vestičky, fotím a měřím čas, Kája vytahuje rezervu a doluje z jejích útrob hever:

Jde to jako po másle. V tom mi někdo podává trojúhelník a za námi rakouská silniční asistence s dvěma sympatickými lidmi. To Turci je zavolali, a oni zrovna nebyli daleko.
Žena (dívka) vytahuje z jejich vozu velký hever, na dvě tři zatlačení bylo auto nahoře, asi by zvedla i náklaďák!, přinesla si větší a delší páku na povolování šroubů a s kolegou kolo vyměnili. Poradili, ať u nejbližší benzínky zkontrolujeme tlak vzduchu v pneumatice a ještě přitáhneme šrouby. Varují, že v Rakousku je pokutováno do prvního dubna jezdit s letní gumou (což u rezervy máme), ale je neděle, servis tudíž hledat nebudeme, máme auto čtyřkolku a ta letní guma je vzadu, sníh nikde. Možná sníh bude v nějakém passu v Itálii, tak pojedeme dvakrát opatrně!

Ještě zpět do kufru auta tu píchlotinu...

...utřít ruce a nastupujeme. Celé to trvalo 25 minut. Takže bez asistence či s asistencí, je to stejné.

U pumpy pak Kája shání "vzduch" - dostal od obsluhy přenosný kompresor, to vidím prvně, pak si otvírá dvířečka od nádrže a na nich je nápověda, jak tlakovat, to vidím taky prvně, no a to je vše.

PS: před rokem a půl jsme zas nabourali při odjezdu na dovču kola na střeše auta. Hlavně, když to není nic horšího, že.