O MÁLO MENŠÍ NEŽ ANDĚLÉ

19.04.2022

O Marku Váchovi už řeč byla. Nyní to budou "jen takové" citace z této útlé knížky.

Sedm obrazů jako odpověď na otázku, co je největším problémem naší doby.


Ještě na okraj - máme s manželem dohodu - jednu knížku koupíš, jinou odneseš! OK. Knihy si půjčuji v knihovně a ty poctivě vracím vždy. Jen někdy, stane se, že dostanete do ruky knihu, kterou chcete mít doma. To se mi stalo právě s touto malou knížkou. Pak ji koupím, aby byla doma a po ruce. Abych si v ní mohla podtrhávat a zatrhávat. Abych si ji mohla kdykoli vzít znovu do ruky, třeba ji s někým dalším sdílet. Naštěstí knížka je tak malá, že žádné jiné se zbavovat nemusím.

... Podle odpovědi na tuto otázku se budou psát zákony, podle ní se budeme chovat sobecky nebo laskavě, podle odpovědi antinatalisté budou mít nebo nebudou mít děti.

... Člověk je na rozdíl od andělů i od zvířat schopen duchovního růstu, spirituálně se vyvíjet, stávat se víc a víc obrazem Božím. Spolu s anděly je svobodný a inteligentní, ale na rozdíl od nich putuje v čase od dětství k dospělosti...

... Je zde ještě někdo, kdo má v nekonečné vesmírné samotě odvahu mluvit o velikosti člověka?

... Rozdíl v inteligenci mezi Einsteinem a průměrným člověkem je stejný jako mezi průměrným člověkem a srnkou.

... Antinatalisté říkají, nemějme děti a odejděme, ve jménu přírody.

... Mraveniště jsou architektonicky sofistikované stavby, nikde se zde ale nenacházejí sochy význačných mravenců... 

... Jen člověk se ptá, jaký je jeho smysl života...

... Odpověď (na otázku nahoře) bude formovat budoucnost. Z historie víme, že jedna z nesprávných odpovědí vydláždila cestu až do Auschwitz.  ... Otázku nechme otevřenou, ať si na ni každý odpoví sám. Pokud se totiž ptáme, přemýšlíme a pokoušíme se o odpověď, snad jsme na cestě, i když na správné odpovědi záleží vše.


PS: Fotka v hlavičce je knihovna v Broumovském klášteře, a pod ní je mnou malovaný obraz na hedvábí.