"JEJICH BITVY JSOU TAK VYSOKO, ŽE K NIM NEDOHLÉDNU."

07.04.2022

Je to citát Marka Orko Váchy z malé knížečky PŘÍBĚHY Z JINÉHO VESMÍRU.

Pana Váchu neznám osobně. Ale vyposlechnuté mám snad všechny jeho přednášky zveřejněné na YT. Důvod, proč mi tento katolický kněz imponuje, je v tom, neb se mi velice líbí propojení VÍRY a VĚDY, konkrétně biologie. Můj starší syn ho prý rád nemá, nepochopila jsem přesně proč, asi je pro něj příliš katolický, ale já ho ráda poslouchám. I etika, kterou vyučuje na Karlově universitě, je chvályhodným počinem v množství všech hlavních vědeckých předmětů.

V této knížce se mi nejvíc líbila kapitolka o zpovědi. Jak není pro kněze snadné všem lidem porozumět, natož jim poradit, jak jsou lidé rozdílní, chtějí zakrývat ty pravé motivy svých činů, ne každý nechá nahlédnout do svých myšlenek a pocitů.... a každému je věnována trpělivost, láska a naděje.
Ke zpovědi chodí i lidé svatí, kteří si to vůbec neuvědomují, že jsou svatí, někteří mohou být na své cestě k Bohu dál než samotný kněz, a bitvy některých se odehrávají tak vysoko, že k nim nelze dohlédnout...

Nevím, jak vysoko jsou ty moje bitvy. Ale ať je to tak či tak, každý jsme na tom svém vrcholu a tam se musíme poprat s tím, co nám je naloženo.