MOJE BEAUTY RITUÁLY pokračování

26.11.2023

Uplynul rok a půl od mého minulého článku o mé vlastní péči o pleť. Vše si pročítám a přemýšlím, co se změnilo, a něco se opravdu změnilo.

MInulý článek by se spíš měl nazvat "skin care": Očištění pleti (stále to vyhrává teplá voda, někdy kartáček LR s mycím gelem, to mi pak teče hnědá voda po rukách), odlíčení očí, když voda nestačí, ale většinou ať dělám co dělám, vždycky mám poslední černou barvu v ručníku. Už si beru zvláštní malé ručníčky, ať v koupelně nedělám rodině ostudu začerněným ručníkem vedle umyvadla.
Pak by měla přijít tonizační voda. Ve všech videích youtuberek, která jsem si prolédla, je pleťová voda nutná. Ale moje dvě kosmetičky, které střídavě navštěvuju, shodně tvrdí, žo tonikum nemám používat v žádném případě! Tak ho tedy zkouším vynechávat (ono se přeci nikdy nic děsného nestane, že, všecko je třeba brát s rezervou).
Pak séra. Myslela jsem si, že se dává jen jedno sérum! a zjišťuji, že spousta dam séra vrství. Tak ok, já taky, sérum s vitamínem, sérum s kolagenem, sérum proti modrému záření. Používám jak se mi zachce, ale v zásadě takovéto má být jejich pořadí - sérum na vodní bázi, sérum na gelové bázi a naposledy sérum olejové (to nebudou používat mladé holky). Pak krém. Denní či noční. S očním krémem se to má tak, že nemusíte - on bývá složením stejný jako pleťový krém, jen snad má řidší konzistenci a komerční reklamu k tomu.

Po posledním (většinou jediném) séru zlehka použiji guashu a roller, krém ráda zažehluji žehličkou, neb ji doma mám a líbí se mi ten proces. Sem tam si dám dopoledne hydratační masku, když mám čas a vzpomenu si. A když běžím ráno plavat do bazénu, což je tak dvakrát třikrát týdně, nepoužiju nic z výše uvedeného, jen nosím s sebou lehký hydratační krém, po plavání namažu obličej.


A pak do pracovního procesu, s obtisky kolem očí od plaveckých brýlí. Jak medvídek mýval. Zkoušela jsem je zakrývat korektorem, a bylo to ještě horší. Tak nic a čekám několik hodin, než kruhy zmizí.

Až sem to je vlastně opakování z loňska.

A teď přijde ta dekorativní část. Především make-up. To již mám vymakané. Aplikuji podkladovou bázi a pak nanasu make-up, vždycky štětcem. Prsty k aplikaci používám jen na dovolené, když štětec zapomenu, a houbičku nemám. Našla jsem si příjemnou a vhodnou barvu, umím použít korektor, umím si aplikovat bronzer, tvářenku, někdy i rozjasňovač, to mám vymakané a jsem spokojená. Zde přichází obvykle na řadu pudr - a zas, moje dvě dámy kosmetičky (podotýkám, vypadají nádherně!) pudr v žádném případě nepoužívají a nedoporučují. Naopak kosmetičky ve všech videích  pudr používají, aby se make-up tzv. "zabejkoval" - tedy zapekl (jak ty anglicko-české patvary nemám ráda!). Aby během dne nestékal a držel (mně drží a neteče, jen ho někdy pleť sní... ale i to už umím, ple´tovka mi vydrží od dopoledne do večera). Ale protože mám krásný štětec na práškový pudr, tak před sebou mlčím, kosmetičkám zatajuji a pudruji MÁLO a jen T-zónu. (Je to ten huňatý měkounký štětec vzadu, co není vidět).

Podkladová báze a tvářenka:

Nyní ty oči. To byl pro mne léta oříšek, stíny se mi obtiskávaly, vytvářely fleky, během dne se ztratily nebo padaly pod oči... Vyřešila jsem to jen tenkými černými linkami kolem třetiny očí a řasenkou, případně tekutými stíny od Chanel. Stejně jsem většinou měla po krátké době černo pod očima. To byl vlastně důvod, proč jsem se o líčení očí začala zajímat, jak na to - a našla jsem dvě super kosmetičky na videích. Jedna mladá s krásnou pletí a hezkými videi, druhá šikovná dáma v mém věku a s přidanou hodnotou - je jako já hnědooká!

Výsledek studia:

- Podkladová báze na oční víčka (třeba i korektor, ale primer má výhodu, lépe před aplikací stínů zaschne).
- Základní světlý stín na celé oční víčko (nejlépe v barvě pleti či světlejší).
- Středně světlý stín do vnějšího koutku oka, a to do tvaru ležatého V - prostě jen koutek a oblouk pod nadočnicovou kostí.
- A tmavý či barevný stín do koutku vnějšího navrch, jen málo. Rozetřít blendovacím štětcem.
- Je možné přidat něco světlého rozjasňujícího do středu víčka, a zase barvy propojit. V mém věku nikdy nic do vnitřního koutku oka, snad jen rozjasňovač, ale kdo by se s tím patlal.
- Pak linky. Malovat tužkou nebo tmavým stínem těsně na kraji víčka, spíš v řasách a jen do půlky očí. A zase rozblendovat. Kočičí či mandlové tvary stínování očí mít nemohu, ale jinak se mi to moc líbí, a kdo na to máte oči, malujte si oči do tvaru mandle, krásně oko pozvednou.
- Nakonec řasenka.

Pro ženy starší, jako jsem já, platí méně je více... takže modré, fialové barvy už nepoužívám, a třpytky prý taky nejsou vhodné, protože zvýrazňují vrásky. A ty mám zrovna tak ráda!! Tak jen trošičku, na střed oka třpytivou tečíčku!

Není snadné stíny koupit - monostíny jsem sehnala jen ty světlé základní, a paletky zas nebývají v těch ideálních využitelných barvách pro mne. Našla jsem je nakonec a koupila. První stíny na fotce jsou od Diora, chtěla jsem hlavně tu černou barvu a šedou barvu. Jsou sice dost lesklé, už jsem je použila a výsledek byl famózní! Vydrželo to celé odpoledne a večer! Že bych se po šedesátce konečně naučila nalíčit si oko, aby to nevypadalo lacině a nevkusně?

Teď rtěnky. Dobrá rada pro "nelíčící se" ženy zní, použijte řasenku a rtěnku a je to. Rtěnku si dejte, jakou máte rády. Růžovo-hnědé sluší všem, výraznější růžové či červené se musí umět nosit. Já miluju své tři rtěnky od Chanel, jsou úžasné, mohu si je během dne kdykoli přitřít i bez zrcátka, jen je teda rychle slížu. Zkusím příště najít nějakou kvalitní matnou rtěnku bez lesku, která by mi vydržela, ale nedoufám..., rty si natírám skoro čtyřicet let a ještě jsem nenašla tu dlouhotrvající.

Poslední obrázek - levnější rtěnka z drogerky od Rimellu, samotónovací. Je velmi příjemná. A barví mne po pár minutách do fialova. Dostanou ji i moje holky k vánocům, jsem zvědavá, jestli některá z nich bude mít pusu růžovou. Možná Ivča? A za rtěnkami vzadu mám vůně, jenom pět... a každá jiná.

Ještě by se dalo hovořit o obočí. Tolik moderní dnes, malovat si ty slimáky nad očima! Tím se nezabývám, mám obočí husté a černé, a těch pár šedivých chloupků mi kosmetička barví. Jen si obočí musím vždy učesat. A lépe i zafixovat gelem, ale to už si připadám úplně ujetě...