MÍLIE JSOU NENÁPADNÉ, KDYŽ JE JICH JE MÁLO

06.08.2023

Každodenně (skoro) se líčím. Mám svůj toaletní stolek, všechna ta udělátka pro ženy, jako jsou štětce, štětečky, pinzeta, tampónky, a pak všechny barvičky - na pleť, na oči a na rty, laky na nehty, vedle tácek s parfémy a všude kolem dokola šperky. (Zloděj by to u nás měl jednoduché). Mycí, odličovací a pečující prostředky o pleť, tělo a vlasy zaujímají své místo v koupelně (o nich píšu zde).
Léta mám v poličce toaletního stolku taky magnet a na něm veledůležitý špendlík. Za chvíli vysvětlím, proč.

Už několikátý rok si líčím oči u zvětšovacího stolního zrcadélka. (Na všechny mladice jednou dojde). A tady přichází na řadu ten špendlík. Občas se mi vyskytne někde v tváři, většinou na líčku pod okem, takový světlý nenápadný pupínek a nic s ním nejde udělat. Není to obyčejný beďárek. Až jsem na to přišla. Špendlíkem propíchnu kůži, někdy až trochu natrhnu, a vymačknu bílou kuličku. Troška krve nevadí, je to tak jednou za dva roky, to se dá...

Svěřila jsem se své kosmetičce, milé dámě Ivance. Že tam mám "cosi" na očním víčku, v místě, kde si to bojím sama propíchnout. Ona na mne kouká a praví: "Díváte se asi do zvětšovacího skla, ne? Tady skoro nic není vidět." Ano, může za to moje zvětšovací zrcadlo. O dva měsíce později si postěžuji Ivance znovu, a ta odpovídá, no jo, ta mílie ještě není zralá, na příští návštěvě už bude víc na povrchu a já ji dostanu ven!

Mílie, to je pro mne nové slovo. A Ivanka se rozpovídá, jak vysledovala jejich vznik.

Doma jsem gůglila.

  • Milie jsou velmi drobné cysty zaplněné zbytky zrohovatělých buněk pokožky. Mají velikost špendlíkové hlavičky a nejčastěji se vyskytují na víčkách, tvářích a spáncích. Je nezbytné nabodnutí a exprese. Zákrok se provádí vždy v kosmetickém salonu.
  • Mílie - keratinem naplněná cysta, která se formuje přímo pod epidermis.
  • Milie je malá cysta, bílý "pupínek", který se typicky objevuje na nose a tvářích. Tyto cysty se často objevují ve skupinkách. Vznikají tak, že keratin uvízne pod povrchem kůže (keratin je silná bílkovina, která se tradičně nachází v pleťové tkáni, vlasech a buňkách nehtů).
  • Mílie se vyskytují často u novorozenců, léčba není nutná, samy časem vymizí.

To všechno je pravda. A proč vznikají? Podle názorů různých lidí na netu za to mohou léky, geny, špatná péče o pleť (a k tomu se hned nabízí, co si máte koupit). Ivanka má názor jiný. Za dlouhá léta praxe v kosmetickém salónu se s míliemi potkává u svých zákaznic především v lednu, únoru, březnu. V době, kdy sklízíme ovoce svého nezdravého, či méně zdravého, stravování přes Vánoce a Nový rok. Dává mi to smysl. Množství cukru, tuku, ořechů, snad i alkoholu a probdělých nocí se podepíše i na pleti. I moje mílie se začala utvářet v zimě. Tak tady začíná recept, jak míliím předcházet!