LEKNÍNY

09.08.2021

Tatínek je pěstoval v malé vaničce na zahrádce, pak jsme na ně chodili pokukovat do botanických zahrad. Viktorie královská je specialita té v Liberci, ale nikdy jsem ji kvést neviděla. V minulém článku, o liliích v botance, jsem ji zmiňovala, neb již měla z vody vystrčené poupě, a ve wiki jsem si přečetla, že kvete jen několik dní. No a dnes čtu v novinách, že pokvete celý měsíc, ovšem jen v noci. Nedá mi to, ocituji část z Deníku:

"První noc je květ cizoprašný a při své bílé barvě je lákavý pro určité brouky, kteří jsou opylovači tohoto druhu. Pak se květ zavře a večer se znovu otevírá, ale to je již sytě růžový, časem až fialový. Tato barva brouky neláká, protože květ je již nepotřebuje. V případě, že nebyl dosud opylen, oplodní se sám. Ráno pak se květ zase zavírá, ale současně také klesá pod vodu, kde se pak vyvíjejí v semeníku semena," popsal celý proces ředitel botanické zahrady Miloslav Studnička. Viktorie královská bude kvést až do podzimu.

Byli jsme letos na dovolené na Vysočině. Pamatuji již z dřívějška, že na tamních hojných rybnících kvetou lekníny. Na jeden z nich jsme narazili (Hajdovec na Havlíčkobrodsku), viz titulní fotka, a věřte, v přírodě je to přenádherné. Bez lidského aranžování, se samotným podpisem Stvořitele...

A zde dole je pár leknínů z naší liberecké botanické zahrady: