KOLUMELA

28.12.2023

Přiznám se, že po pár dnech trvání rýmy a po nahmatání vlhkosti ve zvukovodu při zároveň stále trvajícím tinnitu jsem si řekla "a dost", půjdu k lékaři. Když byl tinnitus nejúpornější, asi tak v sobotu a v neděli, byly zrovna Vánoční svátky, takže jsem nikam nešla a útrapy přečkala s trpělivostí mně vlastní. Ale dnes jsem si usmyslila, ať se mi tam nějaký odborník koukne. Obešla jsem všechny ordinace ORL v centru města, slovy pět ordinací, a všude mi pouze přáli hezké svátky. Takže jsem musela do nemocnice. Tam to k mému překvapení ani nebylo zrovna přeplněné lidmi, šla jsem hned na řadu.
Ano, bubínek praskl, a hned se zase zatáhl, což je dobře a nepotřebuji antibiotika. Dostala jsem nějaká antihistaminika a další kapičky do nosu, to už je maličkost. A pokud tinnitus nepřestane, mohu se objednat na kontrolu na celkové vyšetření. Jsem uklidněná.

Paní doktorka byla milá. Její první poznámka byla, Vy máte opar! Ano. Při každé rýmě mám u nosu opar. Takovou červenou svědivou vyrážku pod nosem, pěknou ozdobu. Ani make-up ji neschová (paní doktorka si všimla okamžitě). Všichni mívají odřený nos, já ne, neb nosánek při prvním podezření na rýmičku promazávám lojovou tyčinkou a taky smrkám opatrně... ale opar mi vždy stejně vyjede na kůži. Taková milá pozornost. .

Čtu si doma zprávu z nemocnice, a tam je psáno: herpetiformní vyrážka v oblasti kolumely. Co je herpes, to vím, ale kolumela? Ačkoli mám vystudovanou zdravotnickou školu, slovo neznám. Asi jsem zrovna chyběla. Hledám na netu, a ejhle, kolumela je kožní část nosní přepážky. Ale když jsem zadala obrázky, už na mne vyčuhovala kolumela botanická. Vyzkouším Martinu, až se vrátí domů, jestli coby botanička bude kolumelu a s ní sporangium znát.

Napsala jsem tedy do vyhledávače "kolumela a nos" a už na mě vyskakovaly samé nosy připravené k plastické operaci. Zkuste si to taky.

O rýmičce jsem už psala. Letos v dubnu, kdy ji měl můj milý manžel a nahromadila se mi pořádná hromádka kapesníků k žehlení. Tentokrát měl rýmu pár dní přede mnou a kapesníků méně. Moje hromádka kapesníků je opravdu subtilní. Jak totiž rýma přestane být prskáním a potůčkem, striktně smrkám do papíru. Jinak by tam byla kapesníků k žehlení snad stovka...