KDYŽ TO KVETE

15.07.2022

Každé město by mělo mít park. Parky. Nemyslím tím vnkovní hřiště proděti, ale opravdovou přírodu vkusně kultivovanou...

V Liberci je parků pomálu, i když - kdo chce, cestu si tam najde. Jenže všude jsou kopce, takže pohodlný park pro maminky s kočárky to nikdy nebude. Vzpomínám na dětství, kdy jsme u příbuzných v Hradci Králové chodili do tamějších parků, "sadů". Oplocených a zavíraných v 18:00 večer. To jsem neznala. U nás se zavírá na noc jen krematorium.

Máme parků několik, jeden nám teď chtějí vydláždit a odstranit trávník včetně stoletého nádherného rododendronu (u muzea). V místě dvou možných nových parků se před lety postavily obchodní a bytové domy.... Ale máme botanickou. Krásnou, opravdu krásnou! Je pýchou města! Ráda tam chodím, vzpomínám na architekta - tchána dcery, pak většinou vezmu nějaké vnouče a jdeme. Dnes to byl jeden malý klouček, s kterým jsme šli i s dědou do botanky. Zajímaly ho mořská akvária a kajman a pak výtah, dveře, pletivo kolem ptáčků. Nu což. Kluk. Kvetly ještě růže, uvnitř lilie a začínají kvést lekníny. Více jsem je zdokumentovala před rokem a ještě tady (to byly kosatce), a mám obavy, že za rok to bude zas a potom zas a zas...

Před týdnem jsme byli v Novém Městě na Moravě, tam mají také park, který se na noc zavírá - místní arboretum. Od roku 2010. Krásné místo, a toho ptačího zpěvu uprostřed města!

Na titulní fotce jsou netřesky na balkóně, právě krásně kvetou.