CHVILINKA PŘED ADVENTEM

22.11.2021

Nedávno jsem tu psala o rituálech. ZDE. A jak se blíží vánoce, rituálů u nás doma přibývá.

Znáte knihu Věčně zpívají lesy? Tak tu já čtu téměř každou zimu. Je o Norsku, hlubokých lesích, zimě, sněhu, medvědech, o nesvárech mezi lidmi v kraji a v horách, a samozřejmě o vztazích v rodině, štěstí v neštěstí, o statečnosti, lásce a podobně.
Krásná Adelheide z města se vdá do horské vesnice a první rok jen sleduje měsíční vánoční přípravy ve svém statku. Vše se dělá v pravou chvíli a nic se nesmí zapomenout, aby dobře vykvasilo pivo, povedly se svíce, vyudilo maso, celý úklid všeho.... Adelheide zapisuje. Pro budoucí časy...

Moje předvánoční rituály začínají jinak.

Od září nakupuji dárky pro rodinu. V listopadu nakupování vrcholí, vše shromažďuji na jednom místě, a pak přijde ta chvíle, kdy se dárky a dárečky nanesou do obýváku a já začnu balit. Mám to moc ráda. Balím, balím, popisuji, zapisuji na papír, abych nezapomněla, co už je zabalené, a zjišťuji, co ještě musím dokoupit.

Nejsnadněji a nejrychleji nakupuji pro vnoučata a svoje děti, pak pro ostatní ženy v rodině, a naposledy pro muže. Letos mi to docela vychází. První dárek jsme už odeslali před deseti dny do Ameriky. A i když musím ještě další dárky dokupovat, mám v hlavě náměty, co to bude, něco už je na cestě do Zásilkovny.

U balení musí být dobrá nálada, samozřejmě.

Vše (téměř) bude do neděle zabaleno. Takhle to vypadá ve skříni, kam balíčky postupně odkládám.

Takto o něco později:

Před nedělí, kdy nastane 1. Advent, vytvoříme se ženami doma adventní věnce, a o první adventní neděli zapálíme první svíčku. Pak už bude čas začít s cukrovím, a pak s úklidem... a pak už přijdou svátky. Moc se těšíme. Doufám, že nám to covid moc nepokazí.

Zvoneček je první vánoční výzdoba - dárek od mé milé snachy, s kterou třeba pleteme deku nebo háčkujeme chobotničky, košíčky.