BYL TO CHYTÁK

20.08.2023

Sem tam něco napíšu na Facebook. Jednak tam vkládám nové napsané blogy, a pak někdy dle nálady nějakou novinku a taky třeba napíšu do plavací skupiny svůj rekord v uplavané délce, nebo zas na experty v ptačí skupině se obrátím s nějakým závažným dotazem ohledně ptáků (už se na nic ptát nebudu, tudle jsem na rybníce viděla spoustu kachen březňaček a jedna byla úplně, pozor, ÚPLNĚ jiná, ... a odpovědí odborníka ze skupiny bylo... březňačka...)

Někdy tam taky vložím fotku z cest.  Naposledy to byla tato:

A pod obrázkem se objevilo, jo, tam jsme chodily s babičkou na borůvky...

Není to Ještěd. Je to jen jeho model. Krásný, povedený, opravdový ( a hned jsme si mysleli, taky drahý, neb pozůstalí architekta pana Hubáčka hlídají autorská práva a nemůžete si beztrestně jen tak někam Ještěd vyfotit a zveřejnit).

Konečně k věci. Bydleli jsme letos o dovolené v hotelu nad Mariánskými lázněmi ve výšce 750m, pršelo a pršelo, a vedle hotelu stojí PARK BOHEMINIUM. Já jsem chtěla jít dovnitř, Káje moc ne, ale... Řekli jsme si, až nebude počasí na výlet, tak tam půjdeme. Počasí na výlet nebylo, ale chodit s deštníkem do parku se nám taky nechtělo. Až poslední den.

V parku je 75 dokonalých zmenšenin významných českých památek v poměru 1:25. Rozrůstá se stále víc a víc, již od roku 1999. Je to čtvrtý největší park miniatur v Evropě, a stále se v něm něco nového chystá. Kolem každého modelu vyrůstá nová miniaturní krajina s terénními nerovnostmi, skalními masivy, stromy a keři. Lidem, kteří se v podřepu zaměří na detaily, by se měl otevřít pohled na památku a její okolí, jako by stáli přímo před originálem.

U každého modelu je popsáno, jak dlouho a kolika modeláři byl model vytvářen. Jedná se o měsíce práce.... k nezaplacení. Až na poslední (první) tabuli jsem se dohledala, z čeho jsou modely vystavěny - z plastu.

Popisovat fotky nebudu. Vezměte to jako poznávačku :) A můžete dohledat na internetu, co všechno v parku objevíte. Jen popíšu první a poslední fotku - ta první je Krásenská rozhledna a poslední místní rozhledna Hamelika nad Mariánkami.

Více třeba zde.