KNÍŽECÍ STEZKA

19.08.2023

Léto je přímo stvořené pro výlety, tůry, výstupy na hory, zmrzlinu a koupání. Naše dovolená vypadala jinak. Krátké vycházky, deštníky, svařák, polehávání na pokoji s knihou a hotelový bazén. Dvakrát výlet na kole mezi dešti a jinak vše autem. Ale jsme spokojeni, neb víme, že není špatné počasí, jen špatné oblečení :)

Karel ovšem navíc myslel na své zaměstnance, kteří dostali celozávodní dovolenou, a ne všichni jeli k moři. Dopadlo to dobře, nikdo si nestěžoval.

Jedna z našich vycházek, taky se neobešla bez deštníku, ale pršelo jen maličko, vedla na Knížecí stezku. Je to naučná cesta u osady Kladská, ponejvíce vede kolem Kladského rybníku. Je to tak akorát pro důchodce nebo rodiny s maličkými dětmi, pak pro ty, kdo milují rybníky a lesy, a pak třeba pro všechny, kdo touží po příjemném oddychovém procházkovém času mezi návštěvami kláštera v Plané, zámku v Kynžvartu a v Bečově nad Teplou. Nejprv tedy fotky z Plané, Kynžvartu (tam jsem vyfotila jen ty lekníny) a zámek Bečov:

A teď ta Kladská. Vypadá to tam jak v našich Jizerkách, poměrně vysoko, rašeliniště, mlha a lesy. A navíc rybníky:

Z Kladské vede unikátní Dlouhá stoka, vodní kanál 24km dlouhý, postavený již v 16. století. Byla vybudována pro zajištění dostatečného množství vody pro čerpací zařízení u cínových dolů. Na wikipedii se dá dočíst mnohem víc zajímavých věcí, ale připadala bych si, že vykrádám informace jiných ... v mé hlavě to prostě není. Zato se mi líbí kachničky, byly tam kopřivky, březňačky, poláci.

No a ten kanál vede kolem obce Krásno, kde je na kopečku rozhledna, ta vypadá jako rohlík, má totiž točité schodiště vně zdí. Jeli jsme se podívat. Kája řekl, jé, tady jsem kdysi byl, při srazu vysokoškoláků, v roce raz dva... :

A až někdy budete v Marjánkách, neváhejte, zajeďte na Kladskou! Je tam i hezká restaurace v loveckém zámečku. A potom  zajeďte na kole nebo autem na rozhledny Krásno a Hamelika či do parku Boheminuim!