ZMRZLÝ SILVESTR

03.01.2023

Psal se rok 1978. Už se mi to ani nechce počítat, kolik mi bylo let.

Slavila jsem Silvestra spolu s kamarádkami a kamarády. Kolem jedné jsme se vraceli pěšky domů, nic nejezdilo - jako MHD - a všem nám začala být hrozná zima. Nějak se ochladilo....

Cituji z novin:

Československo totiž v posledních hodinách roku 1978 postihl naprosto mimořádný, ojedinělý a od té doby neopakovaný jev.

Z jarního počasí kolem deseti až patnácti stupňů se na Silvestra začalo prudce ochlazovat. Během necelých čtyřiadvaceti hodin nastala na většině československého území drastická změna - teploty se na Nový rok leckde blížily dvaceti stupňům pod nulou.

V Praze-Libuši na Silvestra ve dvě hodiny odpoledne meteorologové naměřili plus 11,4 stupně, večer v devět hodin už minus 10,5 stupně a na Nový rok v sedm hodin ráno minus 18 stupňů.

Zmrzlo všechno. Což o to, my jsme se dostali do peřin, ale zmrzlo i uhlí, neb předtím na něj vydatně napršelo, změnilo se v homole ledu, a tak mnohé školy nemohly ve svých kotlech zatápět. Ministerstvo vyhlásilo uhelné prázdniny. Aby se šetřilo energií, hlavně tam, kde to není nezbytné. Prázdniny trvaly tři týdny. V novinách stály palcové titulky typu: "Mobilizovat všechny síly k překonání vzniklých potíží". Mimořádná situace navštívila celou Evropu. (Že by v něčem byla podoba s dnešní dobou? I když dodávky energie nejsou způsobené počasím?)

A JAK DNES?

Rok 2023 začal zase teplotními rekordy. V některých místech dokonce vykvetly okrasné keře. Prvního ledna se teploty leckde vyšplhaly k osmnácti stupňům.

U nás doma jsme měli Silvestr taky veselý: