VZPOMÍNKY NA "MÁCHÁČ"

08.07.2023

Žádné vzpomínky nemám. Naše rodina se Máchovu jezeru nějak vyhnula. Dočetla jsem se ve Wikipedii, že jezeru vládlo ROH, byla tu především rekreační střediska pro zaměstnance různých firem a podniků. Maminka a tatínek tedy rodinnou dovolenou řešili jinak. Od Dopravního podniku, kde maminka účtařila, cesty mířily do Drhlen a tatínkova firma vlastnila chatičky až v Tatrách. Později jsme jako rodiče vlastních dětí taky jezdili jinam... Nicméně pojem "Mácháč" byl natolik mezi mými kamarády samozřejmý, že jsem jezero chtěla vidět. Při jedné cestě autem "kolem" jsem tedy řidiče umluvila, zastavil mi u krajnice a já se skrz nějaká křoviska protáhla na louku, z níž jsem trochu vody viděla. Krásná klidná hladina, nikde ani človíčka, bodejť by jo, bylo to nejspíš v listopadu, hory kolem jsem asi neviděla a na Bezděz si vůbec nevzpomínám. Byla totiž mlha a šedý podvečer.

Až předloni jsme s kamarády jezdili na kolech v okolí Bělé pod Bezdězem, a jedna naše zajížďka nasměrovala skrz les a mokřady někam k vodě. Objevili jsme i stánek, kde se dala koupit limonáda, za jedním stromem se našlo to nejvhodnější místo k převleku do plavek, zaplavali jsme si ve vodě, abychom umyli pot, a honem někam na oběd.

A pak nová situace nastala letos. Jsou před námi tři dny volna u příležitosti červencových státních svátků, co s nimi? Manžel seděl u počítače a bloumal. Říkal, že touží po vůni borovic.

Pak vítězně nabídl: "Objednám hotel ve Starých Splavech". Pro mne je sice tento název zcela cizí, mohl rovnou říci "hotel někde v Kotěhůlkách", ale pak mi vše upřesnil, že tedy u Máchova jezera, kousilínek od pláže, a já jsem se začala těšit. Nakonec i básníka Karla Hynka Máchu mám moc ráda, jeho Jarmilu taky, a s potěšením si prohlédnu jeho kraj.

Pobyt je tedy na tři dny - to je pro nás dvě noci, dvě večeře, dvě snídaně a jeden oběd.

Máchovo jezero je krásné. Veliké, klidné, s nádherným okolím a s romantickými výhledy. Písčitá pláž ve Splavech nebo v Doksech byla velmi pohodlná, voda teplá, slunce vysoko a žhoucí. A samé voňavé borovice a plno šišek na zemi. Ano, na hlavních plážích je to velkovýrobna turismu. Restaurace vedle restaurace, hřiště, hygienické zázemí, hudba, výletní lodě a půjčovny paddleboardů. Je to snad mínus? Není. Někdy hledáme klid a soukromí, jindy je dobré být mezi lidmi.

Naproti přes rybník se prý dříve konaly diskotéky, kempovali tam mladí staří, nezadaní, zadaní i rodiny s dětmi.

A přestože já jsem na Mácháči "ta nová" (byť mi je přes šedesát), tak si umím představit, jak živo zde bývalo, kolik piv se vypilo a kolik písní se zazpívalo s kytarami.

Hledala jsem na netu nějaké vzpomínky na dobu těchto socialistických rekreací, tak cituji třeba toto:

 • Každý víkend tam jezdily autobusy za 10 Kč a tak jsme si v lětě užívali koupán´í.
 • Na to se neda zapomenout to je na knizku.
 • Byly to fajn dovolené, lidi si opravdu užívali, nikdo nečuměl věčně do mobilů, děti si hrály, a dospělí se skamarádili, a taky si užívali tu pohodu.
 • A nebylo to krásné ???????,, Jistě že bylo......
 • Boli sme tam s rodinkou s ČSAD - paráda, pekný zážitok.
 • Také jsme to zažili - krása, jeli jsme na motorce a stan jsme měli úplně stejný a na pivo jsme chodili denně, spoustu mladých, zpěv-veselo a bylo nám 20.....
 • Este ze mame mobily aby sme si pozreli ako kedysi bolo fajn
 • Nádherná doba, jsem šťastný že jsem to mohl zažít. Každý na to měl, i na pívo a především bez feťáků a problémú.
 • Já tam byla vyslána jako nejlepší učenka Komunálního podniku služeb za odměnu na zimní týdenní rekreaci. Bylo to bezva, Mácháč byl zamrzlý a celý týden jsem si užívala bruslí. Pamatuju si, že to rekreační středisko se jmenovalo Rudý říjen
 • Tam jsem jezdila s rodičema každé léto do chatičky každá fabrika nebo pomalu každá tam měla své! Nádherná dovolená i s deštěm nevadilo!
 • jj...přesně...hlava na hlavě....ale byla sranda

Máchovo muzeum a zámek v Doksech:

Pohled z terasy hotelu:

Zajímalo mne, jak je jezero dlouhé. Ne že bych ho chtěla přeplavat, ale třeba by to byla hračka pro mé kamarády, když plavou 5km v moři. Tak jezero je dlouhé 3km a široké 1,6km. Tu šířku bych dala, ale musela bych mít kolem ty prima lidi, sama jsem móóc bojácná.