VÝSLEDKY PRÁCE

15.06.2021

Denní rutina. Rozezpívání, G dur, Gis dur, A dur, Bé dur, ....atd. A další cvičení. Rozklady, skoky, dlouhé tóny... A pak nácvik písní.

A jednoho dne hned dvě své bývalé studentky (zpěvačky) vidím v prestižní Liberecko-Jablonecké country skupině při vstoupenní na Godyho festivalu v Liberci. Vím to, vím, že nezapadly a zpívají, ale vidět je na pódiu, právě po návratu ze Skandinávie, to potěší.

Pak mám jiné studentky. Myslí si o sobě hodně, ale skutek utek. Hvězdy to nebudou. A ještě další. Tam mne to mrzí. Pěkná porce talentu, ale zvítězí jiná profese. Tak už to bývá. Je-li někdo hodně šikovný, bývá šikovný ve více oblastech. Jedna z "mých" zpěvaček zřídila vlastní fitko a cvičí. Druhá porodila doam čtyři děti a je mámou na plný úvazek a ještě stíhá podporovat unschooling. Další pase koně a přitom řídí ekonomické hnutí světa. Další zpívá v kapele, ale bohužel pandemie narušila činnost týmu. Jiná studuje na doktorku. A ta další zase v kapele začala...

Poslouchala jsem nedávno v rádiu pořad s Mirkem Černým. Je to podle wikipedie český moderátor, zpěvák, textař, producent a recitátor. Taky byl hudebním kritikem. V rozhovoru řekl super větu, tu bych si zarámovala, že v popu je všechno možné. Ano, známe mnoho zpěváků a zpěvaček, kteří používají nějakou svou vlastní pěveckouz manýru, a lidem se to líbí. U popu víc než dokonalost hlasu je důležité zaujmout. Chytit za srdce, přesvědčit o pravdivosti a věrnosti pocitů vložených do výrazu.

Proto možná mnohé zpěvačky vlastně nejsou zpěvačky... To nevadí. Ale určitě je pravda, že ZPÍVAT ZE SRDCE JE DAR, A TEN MÁME VŠICHNI!


PS: Manýra. Ke slovu manýra evidujeme 8 synonym. Synonyma k manýra: šablona, stereotyp, společenské chování, způsoby (jen v mn.č.). Manýry - manners - způsoby.