VONÍŠ? VONÍM?

11.06.2021

Vůním přikládám velký význam.

Ať už si to uvědomujeme či nikoli, tak pachy na nás velmi působí. Nejen jako zdroj informací (třeba nebezpečí). Podvědomě nám každý člověk "voní - nevoní". Však se toto vyjádření používá nejen v partnerských vztazích a nejen jako výraz čichového vjemu. A ještě používáme "mám na to nos". To není veliký nebo kulatý nos, ale cosi jako empatie či intuice a předvídavost.

Coco Chanel mimo jiné prohlásila: "Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný doplněk. Avizuje to, že žena přichází, a připomíná ji, když už odešla."

Ta věta se mi moc líbí. Když mi vnučka řekla, babičko, ten šátek, cos tu zapomněla, po tobě voněl celou dobu, tak to je přesně ono, čeho chceme parfémem docílit.

Je až legrační, když pozoruju v drogerii mladá děvčata, jak očuchávají každý šampon a spray, neboť tyto vůně stejně brzy zmizí a zůstane na nás buďto vůně čistoty nebo prázdno nebo také opak.  Jak to vyjádřila Coco, je zcela přesné - Parfém je to důležité.

Taky jsem vyzkoušela více parfémů a toaletních vod. Jako mladá jsem si kupovala kolínskou vodu, tato značka měla poměrně přesné květinové vůně, za mne vítězila fialka a šeřík, pak jsem zkoušela jiné chemické vůně, zelený čaj, citrusy, květiny, vanilku, i to kořeněné dřevo...a vlastně nic mi moc nešlo. Vonělo mi to v obchodě, na druhých, ale na mně samotné ne. Zkoušela jsem i čistě přírodní vůně, taky mi dlouhodobě nevoněly. Pak jsme hledali tu správnou vůni s manželem. Koupili jsme miniatury Diorek, Gucci, pak leccos na letištích, vůni královny Alžběty... a pořád nic. Sem tam něco trochu vonělo, na čas, ale ta líbeznost voňavky se obvykle po pár týdnech používání proměnila v nelíbeznost. Zajímavé. Manželovi stačí, když je ve vůni trochu santalového dřeva a je to tutovka, u mne to vůbec neplatí.

Až jednou. Koupili jsme Chanel no 5. A je to tady!!! Pak ještě Gabrielle a Mademoiselle (tu mám v práci).

Stejně mám v koupelně vůní více. (Bývalo to horší, ještě různé voňavé olejíčky a vzorečky...). Zde na fotce.

Vůně LR (Femme noblesse) je pro mne obyčejná a dobrá stálice, a ještě mám dvě vůně od LR - když jsem LR partnerka, tedy jsem tam registrovaná, tak zkouším. Vůni Karla Gotta tam mám trochu navíc, ale to je pro mne srdcovka tím názvem a obalem :). Pak mám vůni Ánanda - to je vtipné, máme restauraci Ánanda, tak to proto. Bude to asi jediný flakónek, který po vyprázdnění uschovám. A pak je tam ta Chanelka. Už mi několikrát došla, a nakonec jsme ji koupili zas, cena ne-cena, prostě je nejlepší.