S VAŇKEM SE RAĎ

29.09.2020

Jsem člověk mýlící se. Ráda to přiznám.

Dlouho jsem si myslela, že toto rčení má jiný význam. Chtěla jsem o něm psát již před časem. Dnes k tomu došlo, ale OUHA! Strýček Google mi sdělil jinou myšlenku, a připadala jsem si chvíli podvedená.

Takže - kdo je ten Vaněk? 

Původně jsem předpokládala, že Vaněk je něco jako polštář. Prostě jdi spát, ráno se uvidí... Ale Vaněk není Vaněk. Je to nejspíš "wanken", německé slovo o pochybnosti, útěku... Ale také to může být od Václava - tedy Vaňka, domácké podoby tohoto jména. V českých dějinách si od Vaňka dal poradit kdekdo. S Vaňkem se třeba radil Zikmund, Vladislav Jagellonský... vždy jim Václav radil, uteč. No a tak to máme dodnes. Máš-li se dobrovolně vzdát, neztratit čest či život, uteč!

Dobrá rada v běžném životě. Uteč od pokušení, uteč ze situací, kde tě nečeká nic dobrého, kde je svádění, kde pochybuješ o správnosti...uteč, když hrozí nebezpečí, uteč, když víš, že zůstat je nad tvé síly. Ne každý útěk z boje je prohrou, někdy je výhrou. A pokud to bylo špatné rozhodnutí, podobná situace stejně přijde znovu. Dokud se to nenaučíme.

KDO UTEČE, VYHRAJE!