PRURITUS JE VOPRUZ

08.04.2024

Je to tak. Latinsko český název to dokonale vystihuje. Kdo neví, co je pruritus, nemůže ani pořádně znát ten vopruz (opruz, to je lepší).

 Opruz znamená něco nepříjemného, otravujícího, ať už se jedná o člověka, situaci apod. Možná tento slangový výraz dokonce vznikl ze slova opruzenina. Ta bolí, překáží, nevíte, jak si sednout, lehnout, a špatně se hojí. 
A pruritus je stejně obtěžující. V překladu znamená svědění. Kdo to nikdy nezažil, neví nic o trápení svědivky. 

Mně potkalo svědění několikrát za život. Teď nemyslím na štípance od komárů, ty jsou taky vydatnou porcí trápení a trpělivosti, ale vidíte bolák. Pokud ho neškrábete nebo jen malinko, dá se to přežít, a vždy víte, že štípanec odezní. Můžete ho chladit octanem nebo dnes populárním Fenistilem, tekutým pudrem či jinými domácími pomocníky.
První velké svědění jsem měla při lehce se vzdouvajícím bříšku v těhotenství. Pracovala jsem tehdy na JIPu v nemocnici a bylo snadné si zaběhnout na kožní oddělení. Nijak mi tam nepomohli, svědění postupně samo ustalo.
Vzpomínám, že jsem ještě jako mladá byla se svědivkou na kožním a taky mi nepomohli, hypoalergenní tělové mléko mi situaci jen zhoršilo. Nějak to postupně přešlo. No a pak mě čas od času někde něco svědilo. Vždy jsem se snažila najít příčinu, takže jsem třeba nejedla ořechy a důsledně chodila v bavlněném prádle. Ale tím to taky nebylo. Prostě to zas nějak přešlo. Asi je něco kolem mne, co mne dráždí. A léta běží... Ovšem letos v lednu to začalo nanovo a to docela hodně. Dvě svědící místa na těle, postupně víc a víc míst a došlo to tak daleko, že jsem v březnu kolikrát nemohla bolestí spát a nemohla jsem se sama sebe dotknout. 

K lékaři se mi nechtělo. Musí stačit rada od lékárníka... takže jsem si koupila speciální mycí a ochranné kosmetické prostředky. A přibrala jsem k nim protialergické tabletky. A pořád jsem přemýšlela, co jsem to od vánoc změnila? Jím něco jinak? Ne. Oblékám se jinak? Ne. Peru jinak? No, peru, začala jsem místo pracího gelu Ecover používat prací papírky (doporučuji), ale povlečení i pyžamo, v němž spím, je vytažené ze spodu hromádek ve skříni, je prané "postaru", tak jsem vyloučila i tuto možnost. 

Proto gůglím. To je ale zajímavé čtení! Kromě konstatování, že svědivku "bez příčiny" a bez známek nemoci kůže často mají staří lidé, pak ženy těhotné, nastává už jen vyšší kalibr: Příčinou může být onemocnění ledvin, jater, štítné žlázy, cukrovka, ba dokonce rakovina. Tak raději noťas zavírám a doufám, že je to pouze má přecitlivělost na určité látky v potravinách, jen nevím, na jaké.

A pak jsem si vzpomněla. Užívám asi od půlky ledna speciální byliny v kapslích na ženskou hormonální vyrovnanost.... Sice místo třech kapslí denně jím jen jednu, neb zas tolik těm zázrakům nevěřím... Že by toto byla příčina? Vysadila jsem léky, a ejhle, spala jsem výborně, a už tak spím třetí noc a podrbu se jen tak zlehka a jen tak někdy, už mě tělo nebolí. Tak uvidíme, ještě to není zcela v normálu, ale zdá se, že se podařilo odstranit příčinu. Jestli dojde na ty ledviny, játra, slinivku či něco jiného, dám vědět! 

PS: To drbátko na obrázku, máte ho doma? A proč asi?