POTKALA JSEM ANDĚLA

30.12.2021

Anděla jsem potkala vícekrát. Ať už to byl přeneseně člověk nebo opravdový anděl, (vždyť jen naivci nevěří, že jsou mezi námi), říkám pravdu. Tentokrát to byl anděl jiný, ale o něm až později.

O době covidové a tloustnutí jsem již psala. To trvá. Jsou zavřené veřejné tělocvičny a bazén (tedy jen taková segregace neočkovaných), k tomu přidejme kapku lenosti, tmu, zimu. A vlastně v zimním období je dobré usebrání se, zvnitřnění. Ticho a klid. Takže i moje ticho a klid s knížkou, filmem.

Teď konečně k jídlu, když jsme v sekci zdravého stravování. Mám nastudováno. Co jíst, kdy, kolik, s kým, kolik vody vypít, jestli se k tomu počítají i čaje a káva (vědecké názory se různí, naštěstí můj zdravý rozum mi říká, že tekutina je prostě tekutina), kolik ovoce (jsem nulka, takže tři porce ovoce týdně), zeleninu vařenou nebo syrovou, nevážit se každý den (vážím se), nepočítat kalorie každý den (nepočítám), něco o přerušovaném půstu (jaký nesmyslný název), všechno o vegetariánství.


Mojí TOP knihou ohledně výživy je kniha od Petra Fořta: Tak co mám jíst?

Mám knihu víc než deset let a stále se k ní vracím. Líbí se mi na ní, že pan Fořt vše dopodrobna rozebere, shrne klady a zápory různých dietních pravidel, zabývá se i dětmi, sportovci a seniory,  nikomu nic nenutí. Chcete se stravovat podle krevních skupin? Nebo jíst dělenou stravu? Jíst RAW? Nízkosacharidovou dietu? Nebo Nízkotučnou? Jíst podle Atkinsona? Nebo je libo stravu veganskou? Nebo vegetariánskou?

Já si vybrala tu vegetariánskou, 15 let, a před třemi měsíci jsem začala jíst ryby (viz ZDE) a zase přestala, neb mi to nechutná a neb mi paní doktorka odsouhlasila, že mi stačí veganské Omega 3 mastné kyseliny vyrobené z mořských řas, pokud je budu jíst denně (to mi připomnělo, že jest již osm večer a že jsem si ještě tobolku nevzala - jdu na to, zapíjím vodou a sklenkou Martini).

Pan Fořt v knize mluví, že zdravým lidem by mělo stačit jíst třikrát denně a nic nepopojídat mezi jídly. To se mi osvědčilo, já jsem to rovnou vzala jen dvakrát denně a moc mi to vyhovuje. Uplynulo pár let, pan Fořt zestárl, a v rozhovoru pro nějaké novinové médium (nepamatuji si již, které) sdělil, že jí jen dvakrát denně.

A teď k tomu Andělovi. Nebyl to anděl, ale člověk pan Anděl. Profesor zabývající se stravou, a ten prohlásil, že svačiny jsou nadbytečné, že stačí jíst dvakrát (třikrát) denně, nepočítat kalorie, jíst pestrou stravu, neb nic není kromě muchomůrek vysloveně jedovaté, a hýbat se. Moje srdce zaplesalo. Ano, jako lid v Evropě všichni jíme většinou nadbytečně a příliš často! Je tak dobré o tom znovu mluvit. Takže i já skromně doporučuji, jezme dvakrát třikrát denně, jsme-li zdraví, nejezme mezi jídly a vyvarujme se všech těch nadbytečných pochutin, jako jsou brambůrky, čipsy, sušenky, čokoládka a tak. A vzhůru třeba do lesa!

A píšu to den před Silvestrem, takže dnes porušujme stravovací pravidla, a v Novém roce se k nim ovšem zas vraťme!

(fotka Ještědu je odtud: zde)

Vidíte, i Hilda po všem tom mlsání a válení na gauči nakonec cvičí!