NEDODRŽUJÍ POLEDNÍ SIESTU

19.06.2022

Máme na zahradě pět ptačích budek. Ve dvou z nich hnízdili - hnízdí ptáčci, co jsem stačila zjistit, ale je teprve půlka června, ještě se to může změnit. První hnízdění jsem se snažila zachytit tady.

Na smrku v pravé části zahrady je "betonová" budka. Loni zůstala prázdná, letos tam vyvedly mladé sýkorky. Pilně krmily, létaly tam a zpět, ale vždy velice obezřetně, aby nikoho neupozornily na své hnízdo. Navíc byly poměrně tiché. Zato vrabci, kteří obydleli budku na okně hned u mého PC, rámusí tak, že je musí každá kuna, straka, kočky a jiní predátoři slyšet. Naštěstí pro všechny je budka nedostupná, jen já bych jejich život mohla narušovat, ale to nedělám, okno umyji až na podzim. Navíc denně nalévám čistou vodu do pítka na terase, vrabci tam létají.

Létá tam i náš hřivnáček, nebojí se, když se přiblížím. Napije se, vykoupe se, hledá zbytky v krmítku. Vrabci před foťákem utíkají:

Vrabečci pobývali v budce v podstatě celou zimu, sem tam, a pak na jaře nanosili klestí a vyvedli první mladé. Nějak to proběhlo lehce, jen tři čtyři dny jsem zažívala na okně rámus. No a teď mají druhou várku dětí, ale štěbetají a štěbetají, navíc jsem víc doma a slyším je celý den, že si říkám, už by to mohlo přestat :-D.

Škoda, že nevidím dovnitř, kolik hladových krčků se v budce skrývá. A když vyskočí, jsou si podobní jak vejce vejci a já je fakt nespočítám.