MATEJČA

21.05.2024

Máme v Liberci zas jednoho dalšího rodáka s velkým talentem. Tentokrát talentem hudebním.

Chodíváme do divadla poměrně často a rádi, a pokud se nepřihodí něco nepřístojného, nikdy nevynecháme koncerty místního divadelního orchestru. Již loni jsme byli posluchači výborného mladého houslisty Daniele Matejči, a tak letos jsme se těšili zas. K roku české hudby symfonický orchestr nastudoval několik skladeb, Smetanu, Janáčka a Dvořáka. Dvořákův houslový koncert a moll v podání mladého Daniele nás uchvátil! 

Daniel má 19 let, studuje a studuje, doma i v cizině, je sympatický, usměvavý a hezký. Černé kudrnaté vlasy... kdoví, zda se pod nimi neskrývají čertovské růžky??? 

No a jak se stát houslovým mistrem? Musíte mít dobré vedení doma, začít ideálně ve čtyřech letech, zamilovat si hudbu, poslouchat, napodobovat, a hrát. 
A mít tu pořádnou porci talentu.
Naposledy nahrál u Supraphonu 6 Ysaÿových sonát, album vyšlo v dubnu 2023. Měsíc od vydání se stalo nejprodávanějším CD klasické hudby v ČR. Měla bych si ho koupit! V roce 2021 Daniel Matejča zvítězil v mezinárodní televizní soutěžní show Virtuosos V4+ a k jeho nejnovějším úspěchům patří vítězství v soutěži mladých hudebníků Eurovize ve francouzském Montpellier v roce 2022.

Každý, kdo má talent, je povinen rozdávat ho darem ostatním. Říká houslista Ivan Štraus.

Liberec se může chlubit mnoha slavnými rodáky. Ne sice tak, jako jiná stará vnitrozemská česká města, neb až do konce druhé světové války byl Liberec z 95% německým městem, ale nevěříte? Tak namátkou pár umělců (když jsme dnes u umění, zvláště divadelního, tak muzikanti a herci):

Oldřich Kaiser, Vlasta Burian, František Peterka, Milan Uherek, Rudolf Mihulka, no a trochu kousek od Liberce se narodila třeba zpěvačka Olga Lounová.