MÁTE JEŠTĚ STROMEČEK?

30.01.2023

Začnu od konce. Velikonocemi.

Jely jsme s rodiči - já tehdy ještě jako předškolní dítě - k babičce do Nového Města. Byl březen, zima, sníh. Užívali jsme si čas u stolu plného dobrot, seděli kolem kamen, kde se topilo pěkně dřívím a uhlím, chodili po návštěvách. A pak jaksi omylem nakouknu  do místnosti na protější straně chodby. Tam jsem snad nikdy nebyla.... Je to obývák, neobývaný, studený, a v rohu stojí vánoční stromeček! Krásně rostlý smrk. Udivená couvám a ptám se, proč tam ještě stromeček stojí? Odpovědí mi bylo, že nebyl čas, že se tam stejně v zimě nechodí, tak ničemun nepřekáží.

Byla to veliká místnost (pro nás děti vše bylo veliké). Mohlo by tam v rohu cokoli velkého stát klidně celý rok.

                                                             - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

My máme teď taky velký obývák. Obývaný a teplý. A naše krásná borovička stála v rohu a vydržela přes Silvestra, přes Tři krále, stále hezká, zelená. Pořád jsme si říkali, už stromek odstrojíme, tak po neděli.... A zase nic. Totiž když večer zhasneme, sedíme na gauči a svítí ta malá světýlka na stromečku, to se srdce zatetelí, je to nádhera!

A potom se to stalo. Den před prezidentskými volbami. Něco zaškvrkalo a žárovičky zhasly. Je po idylce, vidím, jak zelená je už nažloutlá, a i když jehličí drží jak přilepené lepidlem, přinesu krabice a všechny kouličky a ptáčky, hvězdičky a rampouchy do nich uklidím.

Před Vánocemi ve mně hlodala myšlenka, nebylo by ekologičtější koupit stromek umělý? (Zavrhnuto okamžitě). Mít jenom větev? Nebo nějaký "jako stromek" - kreativních výtvorů se dá najít spousta? - nene. Možná si nějaké stromky časem vypěstujeme na zahradě sami, možná ne. Ta naše borovička vyrostla u Lomnice nad Popelkou, česká, téměř rodinná....
Tatínek letos strojil stromeček naposledy (říkal to už loni a předloni, teď opravdu). Ozdoby jsem před dvěma týdny rozdala, stromek (umělý, použitý čtyřiatřicetkrát) skončil v popelnici. A budou-li rodiče živi a zdrávi, tak jim za rok klidně nějakou tu vánoční výzdobu na svátky pořídím. Novou :)

PS: Stromeček potkala o Vánocích ještě jedna příhoda, zcela triviální, taková se přihodí snad v každé rodině, zmiňuji se ZDE. (Nehořelo.)