Mám jenom jednu buňku!

09.09.2021

Platí to jen o mužích (o většině mužů) a neplatí to o ženách (většinou).

Muž sedí u počítače a tvoří tabulku, přemýšlí..
Žena taky sedí u počítače, třeba při home office, u účetnictví, kromě toho postavila na kávu, hlídá, kam ten maličký právě leze do výšek, poslouchá fázi, v které se právě nachází pračka, a stihne zatelefonovat mámě.

Muž překopává na zahradě kompost.
Žena pleje záhon, napouští vodu do sudu, pozvěvuje si a okem hlídá ratolest, jednu či více, aby si neublížila, stihne řešit dětské konflikty, na manželovy případné otázky věcně odpovídá a hlídá si čas, kdy má jít chystat večeři.

...Mohli bychom tímto způsobem pokračovat...

Jsem učitelka zpěvu. Před několika lety mne při výuce jeden žák, dospělý chlap, otec čtyř dětí a leader punkové kapely, zbrzdil se slovy: "Mám jenom jednu buňku!"
Chtěla jsem po něm: Narovnej se, ramena dolů, nadechni se až dolů do plic, bradu dolů, otevři víc ústa, zpevni břicho, a... no, a to bylo moc. Buďto správně dýchat, nebo správně artikulovat, a ještě intonovat? To bylo příliš :)

Vzpomněla jsem si na tuto příhodu minulou neděli.
Mám moc milého manžela (neměnila bych ani za pytel dukátů), a on je právě z těch mužů, kteří dělají jen jednu věc. A pro tu jednu věc, neb je velmi důležitá, zapomenou druhou. To nedělní odpoledne hrál s kapelou kdesi u vody. Měli jsme na pozvání kamarádů koupené lístky do divadla, s tím, že do sedmi se nemůže vrátit, ale přijde o přestávce, a po divadle na tu sklínku či na pivo společně zajdeme. Tak jo. Já jsem se doma jako správná žena důkladně připravila, vyzkoušela troje šaty, vybrala tu šik kabelku, nakreslila si obličej, na nohy lodičky... OK. Je to po dlouhé době, vždyť jsme stále v době covidové. Nutno podotknout, že jsme právě kvůli divadlu s mužem v pátek absolvovali antigenní testy. V divadle se ptám uvaděčky, kdy bude přestávka, a píšu manželovi, aby věděl, kdy má dorazit a případně někde dlouho nečekal. Je přestávka. Vytáhnu mobil, tam od manžela zmeškaný hovor, tak volám zpět. Ozve se: Miláčku, proč nejsi doma? Kam jsi dnes večer šla?

Ano. Měl to odpoledne jen jednu funkční buňku. Zcela zabrán do svého výkonu umělce zapomněl, že má ještě akci další... Jemu ke cti ovšem musím říct, popadl košili, polobotky a dorazil do divadla ještě o té přestávce...