LJD

20.08.2022

Strýček Google mi nabídl různé významy této zkratky, třeba Lindy Jane Designs (amatérská výtvarnice) nebo Lisfranc Joint Dislocation (to má co do činění se záprstními klouby na noze), není to ani LSD, ale LJD, Letní Jazzová dílna Karla Velebného. Vlastně už to napovídá titulní obrázek, že se jedná o hudbu....

Ve městě Frýdlantě letos proběhl již třicátý devátý ročník jazzové školy. Já jsem se účastnila v minulosti dvakrát, pak jednou jen tak "na skok" v dílně Borise Urbánka, učil klavír, což mne obohatilo velice pro vlastní potřebu, no a když to vyjde, jezdíme na večerní koncerty. Lektorů i frekventantů.

Lektorský koncert se vždy koná na nádvoří zámku. V krásném a inspirací sálajícím prostředí vystoupila smetánka naší jazzové scény. Také hosté ze zahraničí. Měli jsme super atmosféru umocněnou výborným počasím, teplem, k tomu postupné stmívání, postupnou gradaci hudby občas pomíchanou s komornější baladou či lidovou písní. Muzikanti se, samozřejmě, předvádějí, aby hudba byla pro obyčejného posluchače co nejméně srozumitelná a téma písní jen odtušíte.... Přijeli jsme včas, našli volná křesílka a požitek hudby mohl začít. Byl dokonalý!

Tady zpívá Lee:

Vše moderuje, jak jinak, Aleš Benda:

Čtvrtek a pátek je věnován žákům. Žáci to mohou být mladí i staří, a v podstatě s jakýmkoli nástrojem. Nebo s žádným nástrojem, jen s vlastním hrdlem, jak jsem jezdila i já. Vokály učí výborný zpěvák Lee Andrew Davison a nově též zpěvačka Veronika Vítová, známá především z vokálního seskupení Skety.

Koncert v Besedě ve čtvrtek, jedno z deseti seskupení:

Páteční vystoupení všech zpěváků a zpěvaček pod vedením Lee Andrew Davisona - zpívali nádherné gospely, jež berou za srdce...

A ještě trochu nezbytného muzikantského zátiší:

Zase za rok? Na jubilejním ročníku se potkáme, milovníci jazzu!