KYSELKA STOKRÁT JINAK

05.08.2023

V Novém Městě pod Smrkem, tedy přesněji tři kilometry za městem, vyvěrá v lese vedle Ztraceného potoka kyselka. Železitá minerální voda, pro svůj poměrně malý průtok se nevyužívá ke komerčním účelům, ale je moc dobrá, místní obyvatelé si ji nosí (tedy dnes spíš vozí) domů.

Maminka jako mladé děvče v NMPS bydlela. Pak se vdala a odstěhovala, ale my jsme tam každoročně, a to nejen jednou za rok, jezdili za babičkou (a dědečkem, já ho nepamatuju...) a za tetou a její rodinou. Vycházka na Kyselku patřila k pravidelným povinnostem. Úvodní fotka je také z vycházky na Kyselku, celou jsem ji prý ušlapala (tomu nevěřím) a dědeček o mně prohlásil: "Ta Lydinka, to je ale ryříř!" Pamatuju, jak jsme později "my mladí" byli vysíláni rodiči pro Kyselku, nosili jsme ji v lahvích v batohu, a cestou, jak se voda v lahvích natřásala, špunty vylétávaly ven. Nebyly totiž ještě pet lahve na šroubovací uzávěr...  A když jsme nešli na Kyselku, tak určitě na hřbitov nebo k hranicím a v létě ke koupališti.

Můj manžel žil v NMPS taky docela dlouho, od sedmi let do osmnácti. Jeho vztah k NMPS je jistě vřelejší a jeho vzpomínky bohatší než ty moje. Oba to tam máme rádi a každoročně na Kyselku zavítáme, stejně tak jako na Ještěd. Jsme patrioti!

Posledních několik let si bereme o prázdninách na pár dní vnoučata, kluky od staršího syna. Každý rok s nimi jezdíme na výlet do NMPS. První roky s kočárkem, další roky pěšky s motivací borůvek, malin a dobrot z batohu, poslední roky jsou kluci napřed a teď to natahujeme na Měděnec a okolí. Oni by asi nejraději vylétli až na Smrk, ale to zase my prarodiče stárneme a nechce se nám. Letos jsme do programu navrhli jinou cestu než putování na Kyselku, ale děti si opět vybraly raději Nové Město. No, jak vidno, rituály jsou v životě podstatné.

Začínáme v roce 2016. To jsou kluci jen dva, třetí je "na cestě".

2017. Zas jen dva kluci, neb Olda je moc mrňavý.

Rok 2018 chybí. Polámala jsem si totiž v únoru na lyžích koleno a v červnu byla na operaci, takže v době prázdnin vítězily berle a pomalé rozcvičování a kempování s dětmi se nekonalo.
Olda mezitím vyrostl a další rok jsme objednali větší chatičku a užívali si léta.

Pokračujeme bez komentáře...

Ne vždy jsme zachytili foťákem přímo Kyselku, ale byli jsme tam!!!

Tady jsme na Měděnci, cesta vede samozřejmě kolem Kyselky...

A konečně letos:

PS: Kdo tu naši rodinu nezná, může být čtení nuda. Tak přidám pár informací o zázračné vodě :)

Wikipedie je poměrně strohá. Navíc vysvětluje, že komerční nevyužití pramene má jiný důvod...
"U města vyvěrají prameny slabě mineralizované kyselky s vysokým obsahem železa, který brání jejich využití při stáčení do lahví. Podle rozboru z roku 1967 byla celková mineralizace vody 0,86 g·l−1. Voda v jednom litru obsahovala 22,3 mg železa, 74,9 mg vápníku a 61,3 mg hořčíku. Bylo by možné ji využít v lázeňském provozu k pitným kúrám a k podávání koupelí, pro které by však byl nutný účinnější způsob jejího zachycování."

Zato v jiném článku je vtipně napsáno, že Kolonáda ke Kyselce je nejdelší lázeňskou kolonádou na světě,