KVALITNÍ HUDBA

22.10.2023

Měli jsme na talíři bramborové špalíčky se špenátem, jedli a povídali si. Nedělní oběd i s konverzací, to mám moc ráda.

Dnešní téma bylo zapeklité. Podnětem nám byl učitel angličtiny, který vášnivě vysoce hodnotil jakousi paní, klavíristku, skladatelku, inerpretku. Hudba s dllouhými plochami položených akordů, zajímavě i nezajímavě vrstvených za sebou. (Schválně nejsem a nechci být v tomto článku konkrétní co se týká současných jmen hudebníků).
Druhým impulzem byl včerejší bluegrassový koncert kapely slavící 40 let trvání, s mým houslistou v ní, s hostem a kdysi i členem kapely Ondrou Rumlem... Kája řekl něco na téma, že by nerad zavrhoval nějakou novou hudbu jen proto, že se mu líbí víc ta stará a nová ne - není naše hodnocení hudby příliš zakořeněné z dob mládí, školy či vlastních hudebních schopností?

Shodli jsme se, že asi nelze některou hudbu označit za dobrou nebo špatnou (kritici mi prominou). Je to totiž pojem tak osobní, že se s ním nemůžeme jen tak poprat. Někomu opravdu stačí opakované dva takty stále dokola, další zvládne čtyři a další celou půlminutovou melodii. Někdo zažívá úžasné nesení na vlnách hudby při skladbě postavené na třech akordech a s melodií na pěti tónech, jiný potřebuje melodii s více než jednou stupnicí, další preferuje více než melodii rytmus, jiný uznává složitost harmonie, a u písní je navíc důležitý text... Podle Googlu, kam jsem zadala termín "kvalitní hudba" byla ve většině odkazů zdůrazňována kvalita zvukového poslechu. Kvalita nahrávky určuje kvalitu hudby? To je s podivem...

Pro mne je kvalitní hudba především ta, která přetrvává. Staletí, desetiletí. Prostě se dostane do všeobecného povědomí. Jistě tam budou klasici, jako Beethoven, Dvořák, Rachmaninov, pak mladší klasici, jako je Bernstein, Weber, a pak ještě mladší, třeba Beatles. Z těch současných si počkáme, až co zůstane.

Kvalitní hudba je ta, která pozvedá mého ducha. Kamarádka mi kdysi říkala, hudba přeci pozvedá moji duši k Pánu... A tak by to mělo být. Emoce, které podtrhují krásno, podtrhují rozvoj, přinášejí úlevu a harmonii mě samé se sebou. Emoce, které mi pomohou otevřít srdce pro radost a klid. Třeba horoucí klid, to se nevylučuje.

AI uvádí, že "způsob, jakým je hudba interpretována a provedena, může mít zásadní vliv na její kvalitu. Kvalitní hudebníci a zpěváci dokážou přinést do hudby vášeň a expresi". Interpreti jsou jistě velmi důležití, ale když zahraju Mozarta s chybami, nic to neubere na kvalitě oné skladby, jen pokazím momentální dojem.


Tak a to je pro dnešek vše. Odbíhám konejšit děti, které šly spát a spí kvůli rýmě trochu neklidně. Až se vrátí jejich rodiče domů, sejdu po schodech do svého domů i já a naleju si deci červeného.