KDE SE MI NEJKRÁSNĚJI PLAVALO

14.03.2023

Nejsem tak zcestovalá jako někteří lidé mezi námi... Důvodem zůstávání doma namísto poznávání exotických míst v dřívějších letech byly jistě peníze, jejich nedostatek, neschopnost mluvit jinak než rusky, ale také nastavení priorit. Mojí prioritou bylo vychovat tři děti a radovat se s nimi. Navíc část mého života se nedovolovalo jet i do sousední Žitavy, jedině s doložkou, s šacováním a prohrabováním tašek na hranicích (moje opakovná zkušenost), takže...     a doma je přece tak krásně! Stále rádi cestujeme po naší vlasti.

Ale co se týká plavání - tak místo českých rybníků či přehrad a koupališť opravdu upřednostňuji moře. Třeba chorvatské moře je přenádherné.

A teď něco ještě lepšího!
Před šesti lety jsme odletěli do Mexika. Do Yukatánu. Teplo, teplo a zase teplo, džungle, pyramidy a Xcaret - to vše stojí za prožitek.

Ovšem tamní - sladkovodní - voda je úžasná. Pro potápěče ráj, neb yukatánské cenotes nemají na světě obdoby. Jeskyně - propadliště. Dle wikipedie cenote znamená "zatopený závrt krasového původu". Mají kruhový půdorys a hluboké mohou být desítky metrů.

U pyramidy Chichén Itzá je velmi známá cenota "Studna obětí".

Tady jsou fotky od jiných fotografů:

A tady zase moje:

Teplá voda v cenotech, hladká, hluboká, tajemná - tak příjemná! Vzpomínám....