KDE PRAMENÍ PLOUČNICE?

12.06.2022

U pramene Ploučnice jsem byla poprvé tak před třiceti lety. Pak ještě asi dvakrát, z toho naposledy... no, je to zase tak tak deset patnáct let.

Vzpomínky jsou téměř magické. Velká romantika! Hluboká, průzračná jezírka a tůňky, na dně písek, nevíte, jestli je hloubka padesát nebo dvěstě cm. A ze dna to bublá. Stoupající bubliny mne uchvátily. Kolem tůní zelený hustý les.

Navštívili jsme včera syna v Lázních Kundraticích, nedaleko od pramenů řeky. Moc jsem chtěla na tu vycházku jít... Syn s berlemi, já s nastřaženým foťákem. Jdeme hezkou cestou, kolem mlýna (považte, 500m od pramene a byl tam postavený mlýn! Podle wikipedie jde o nejvydatnější a nejstálejší pramen vody v naší republice). Pak následuje Jenišovický rybník, docela vyčištěný a hezký.

No a pak by měla být ta tůňka s bublající vodou. Tak ta tam není. Je tam jedno jezírko, dno bez písku, bubliny žádné, voda ovšem průzračná. Jsem tedy zklamaná.

Doma jsem hledala na netu obrázky "staré" Ploučnice s tryskající vodou vzhůru, ale nenašla. Škoda. Bylo by to bývalo krásné místo...

Tato fotka je z netu, malinko přibližuje moje zážitky z mládí:

Nicméně výlet byl pěkný, mám navíc dva ptačí úlovky (kromě vlaštovek a jiřiček, které v zahradách kolem našeho domu nebydlí), a to čápa na mlékárenském komíně, nejspíš hlídal mladé, a pak krásného plachtícího luňáka červeného. Kdo má oči jako tento dravec, najde ho i na fotce :)

A ještě nutrie od rybníka u Lázní (mimochodem, tam se ty naše děti učily plavat, před třiceti lety... To byl rybníček relativně čistý a v naší paměti také trochu větší.