JAK SE ASI CÍTILI?

03.06.2023

Vidíte ty spokojené mladé lidi na  fotce stejně jako já? Usměvavé a uvolněné i navzdory kravatám a sukním?

Nedávno na FB probíhala na základě článku v Lidovkách diskuse, povětšinou maminek, jestli děti do školy mají chodit v teplákách nebo ne.

Odpovědi bych mohla rozdělit tak na čtyři skupiny.
Jedna tvrdila, že tepláky do školy rozhodně ne. Nepovažuje je za slušný oděv, a že škola je přeci instituce, kam by se mělo chodit s určitou vážností, a tedy i v odpovídajícím oděvu, to je přeci nasnadě. Tato skupina částečně zavrhovala taktéž  roztrhané džíny. Tepláky jen na tělocvik a basta!

Druhá skupina respondentek byla ochranitelská, zastávala se především dětí, zvláště malých. Ať prý chodí klidně v teplákách, když je to pro ně nejpohodlnější. Děti se v nich dobře cítí, lépe se soustředí, jsou jako doma, jako "v bavlnce", klidně si mohou sednout na zem, nebojí se ušpinění. Určitě kvůli nim budou mít i lepší školní výsledky. A džíny prý škrtí a jsou nepohodlné. (Jako by nešlo najít pohodlné oblečení - v létě kraťasy či sukně, v zimě příslušné teplejší kalhoty a děvratům pod sukýnky silné punčošky nebo legíny).

Další skupina tvrdí, že zákaz tepláků je jen další buzerace, vynucování poslušnosti dětí a diktát nadřízených.

No a poslední skupina se vážně přikláněla k zavedení školního stejnokroje, ať jeden druhého nešikanuje a nepovyšuje se kvůli oblíkání.

Já si o teplácích myslím své. Levné nebo drahé, značkové či neznačkové, pořád to jsou tepláky. Stejně jako legíny patří na sport nebo na doma. Vzpomínám, jak jsem se od tří let ve školce každé ráno převlíkala do stejnokroje, a nijak mne to neudivovalo a ani nepoškodilo mou osobnost. (Měly jsme tepláčky a barevné košile - s knoflíčky!) Kdyby stejnokroj byl povinný i ve škole, neměla bych problém. Později jsem nosila stejnokroj jako zdravotní sestra a vůbec mě nenapadlo, že bych měla být oblečená jinak. Stejnokroj nosí vojáci, policisté, letušky, zaměstnanci pošty, bank, leckde i servírky a prodavačky, sportovní kluby ... a to bych mohla pokračovat.
Několikrát jsem během dovolené v cizině potkala školní třídu, v uniformách. Nejvíc mě utkvěla v hlavě ta škola španělská, v Cádizu, bylo to moc pěkné na pohled, veselé, a dětem navíc oděv slušel.

Moje odrostlé vnučky svého času tvrdily, že džíny je to nejpohodlnější, co znají, a nechtěly se z nich vysvléct ani doma po příchodu ze školy.

No a ta nejstarší vnučka letos odmaturovala. Nebyla jsem na předání vysvědčení na radnici, ale chodívám kolem a včera jsem jednu skupinu maturantů viděla, cvakla jsem pár obrázků, jako kolemjdoucí. Postávaly na schodech hloučky mladých a fotily se. Slečny v šatech (povětšinou i ve vhodné obuvi) a mládenci v oblecích. Moc jim to slušelo. A překvapivě - všichni vypadali tak šťastně, spokojeně a uvolněně i v tom "sešněrovaném" obleku. Škoda, většina kluků zas natáhne na sebe uniformní roztrhané džíny a tepláky, holky taky... nebo ne? Pomůže barevné a jásavé léto k úpadku teplákové módy a opět přijdou ke slovu sukně a košile?

A tady je ukázka toho, co děti po světě nosí do škol: