JAK JSEM SE POHÁDALA S KAMARÁDEM

20.09.2021

Každá hádka je zbytečná. Zvlášť jde-li o malichernou věc. Stačí zmlknout nebo dokonce říci, jo, máš pravdu...
Ale byla jsem v tu chvíli důležitá namyšlená holka.

Mám na sobě vypozorováno, že věci, kterým nerozumím, které neumím nebo jsem nikdy nedělala, mám tendenci kritizovat a trvá mi, než je přijmu tak, jak jsou. Tady se to týkalo golfu. Ne golfu jako takového, proti němi nic nemám. To, že někdo jezdí po golfovém hřišti autíčkem nebo s vozíkem plným holí, že u toho nachodí kilometry a že je golf víceméně společenskou událostí, že se nosí speciální polobotky, aby se neponičil trávník, to všechno chápu (nedávno jsem na zahradním párty u známých statečně tvořila důlky do trávníku svými úzkými podpadky).

Ta hádka se týkala OBLEČENÍ. To je moje parketa! A tvrzení, že se na golf musí v bílém tričku s límečkem, mi přišlo strašně absurdní. Říkala jsem: "Ano, golf bych si s vámi šla třeba zkusit, ale tričko s límečkem si stoprocentně nevezmu." "To ale musíš!" "Ne, nemusím, půjdu si, jak chci.." "To je golfová etiketa!" "Blbost, přeci to není náboženství ani kultura, je to jenom sport...!" A tak dokola. 

Cituji z článku o golfové etiketě:

Golf je hra gentlemanů se stovky let starou tradicí. Dodržováním této tradice hráči vyjadřují respekt vůči ostatním hráčům i vůči klubu, jehož prostory využívají ke hře či tréninku.

Golfové tričko - Zřejmě nejviditelnějším a nejnápadnějším prvkem golfového outfitu je tričko. Dříve muži na golf nosili košile s kravatou, které později nahradila pohodnější polo trička, tedy trička s límečkem. V dnešní době už ani límeček není takové dogma. I na profesionální scéně můžeme vidět golfisty v tričkách bez límečku. Nejedná se však o obyčejná trička, ale o speciální golfová trička, která klasický límec nahrazují jiným způsobem. Pokud nejste experti na golfové odívání, raději se jakýmkoliv pokusům v této oblasti vyhněte a zvolte klasické tričko s límečkem.

Bylo to ode mne přinejmenším legrační. Stále si stojím na svém, že považuji za absurdní ke golfu určovat POVINNÝ DRESS CODE, ale respektuji a mlčím. A kdyby došlo na věc, přizpůsobím se. Možná dokonce té golfové etikety využiji a pořídím si něco nového a hodně hezkého.
Pravidla oblékání se možná po těch letech, kdy jsem takto s kamarádem diskutovala, ještě víc rozvolnila. Oblečení je více barevné, více ležérní... Všímala jsem si golfistů v rezortu Konopišťském, kde jsme byli před týdnem na jógovém víkendu. Golfistů bylo mnoho a pro mé nezkušené oko bych je nerozeznala od běžných turistů, jen opravdu všichni měli dlouhé kalhoty a nebyly to džíny, golfových pásků jsem si ovšem nepovšimla, a pak také nosili správné boty...


A moc se mi líbil v tamější restauraci artefakt, který mám na fotce v úvodu článku. Kdo neví, je to nůše na nošení golfových holí.