JAK JE TO S VRANAMI?

13.01.2022

Corvus corone a corvus cornix

Tady v naší části Liberce vrány jsou. Pozoruji je teprve první rok, protože v minulém místě bydliště se vrány nevyskytovaly. Už jsem si o nich mnohé načetla, hlavně jsem se naučila rozeznávat je mezi sebou a od kavek či havranů, vím třeba, že vrány šedivky bydlí od nás na východ a směrem na západ zas vrány černé.

Máme tady stále bydlící čtyři vrány. Sedávají na sousedních domech u komína nebo na vysokých smrcích v okolí, i na tom našem. Krákají a krákají a jsou nádherné. Do krmítka nelítají (i když prý to taky umí, přidala jsem do krmítka tedy ořechy, tak uvidíme...), žádné honitby a nepřátelství jsem nezaznamenala.

Až nový úkaz dnes:

Že nic nevidíte? Já taky skoro ne. Už se stmívalo a narozdíl od úžasného dalekohledu, který vlastním od Štědrého dne, foťák mi to nebere. Prostě na fotce je hejno vran. Nejprve jsem jich viděla tak dvacet, pak krákaly a krákaly a jak na zavolání přilétaly ze všech stran další. Mohla jich být celkem stovka. Pak posedaly na smrk vzdálený přes jednu zahradu a přestaly být pro lidské oko viditělné. A odlétly. Tolik vran! Ve městě! Doposud jsem viděla jen havrany spolu s kavkami sedět na polích, takže děkuji za dnešní zážitek!

Ještě jeden pohled na vrány, ale žádná tam bohužel vidět není. Tak aspoň zůstává hezký obrázek z balkónu. I s měsícem.

PS: Vložila jsem dotaz o množství vran nad městem do Ptačí poradny, a prý to tedy byli spíše havrani, ti se takto sdružují a jsou nad městy k vidění celá hejna. Sláva, jsem zas chytřejší. Na tu vzdálenost bylo nad mé síly rozeznat havrana a vránu. Proti obloze jsou téměř všichni ptáci celí černí, natož pozorovat opeření zobáku a nohou! Ale časem se jistě vycvičím a již pouze podle letu a zvuku je rozeznám!!
A dnes (14.1.) tu tedy zas létaly naše čtyři krákající šedivky.