HOUSLOVÝ EVEREST

31.10.2021

Kdo někdy zkoušel hrát na housle, ví, jak je to těžké a jaká je hra dřina. Já jsem sice na housličky taky zkoušela, jako sedmiletá v přípravce v hudebce, ale nic neumím. Všichni jsme si tehdy museli ve skupinkách vyzkoušet hru na housle a klavír. Vzpomínám na jednu dovednost, kterou jsme cvičili, a to držet housle bradou a nechat ruce připažené. Pak jsme trénovali prsty - mít je v pěstičku a postupně prstíky jeden po druhém samostatně natahovat. Ten prsteníček, ten nám dal zabrat.

Pak si asi každý vzpomene na Hurvínka, jak to škvíkalo a drhlo, když doma trénoval... Všechny začátky jsou těžké, na housle obzvlášť.

Mám doma houslistu. Takže znám vše. Jak je třeba mít uvolněné obě paže, procvičené prsty - denně. Pokud necvičíte, zanedlouho pozná i okolí, že to není stejné jako dřív...

Paganini prý jako malé pětileté dítě hrál až 12 hodin denně. Říkal nám to na koncertě Pavel Šporcl.

To bylo tak. Našli jsme na plakátech, že náš současný nejlepší houslista má turné... se skladbami Paganiniho (a jiné). Termín v Liberci byl pro nás nemožný, a tak jsme zakoupili lístky do Plzně. To bylo dnes :)

Koncert stál za to. V programu zazněly Skladby pro sólové housle / housle a kytaru: Niccolo Paganini - Josef Slavík - Heinrich Wilhelm Ernst - Alfred Schnittke - Fritz Kreisler - Pavel Šporcl - Nathan Milstein - Jan Kubelík - Lukáš Sommer.
Paganini byl nejen houslista a skladatel, byl také skvělý kytarista. Napsal několik skladeb pro housle a kytaru. Slyšeli jsme dvě. Jinak - hrát jen solo housle, utáhnout na pódiu koncert sám, bez kapely, bez orchestru - to je doopravdy kumšt. Pavlovi Šporclovi se dařilo skvěle, všechny tóny ladily, nic neškvíkalo. Když hrál skladbu Kde domov můj, s mnohými variacemi, dokonce mi zaslzely oči a během potlesku jsem se musela vysmrkat.

Kdo má housle rád, uzná skvělý výkon, výbornou atmosféru, krásné prostředí Měšťanské besedy.

Také jsme si vyslechli edukativní okénko - o flažoletech a o pizzicatu levou rukou. Ještě jsme se dozvěděli, jaký byl Paganini holkař, kterak dívky a ženy na jeho koncertech omdlévaly, jak každý chtěl mít kabát či klobouk jako on... ale to už znám z filmu, který jsem o něm před lety viděla.

A jak na koncert v době covidové?