HOLENA POSLALA MARUŠKU PRO FIALKY

26.02.2023

Znáte to. Vládu nad počasím drží ZIMA (teď konkrétně únor). Ovšem tento týden to vypadalo, jakoby již Únor předal žezlo Březnu a začalo jaro. Maruška tehdy u Dvanácti měsíčků honem natrhala v horách fialky a rychle se s nimi vrátila domů. Zas byl sníh a mráz. (Tehdy v pohádce vládl Leden, jenž propůjčil na chvíli svou vládu Březnu, no a Maruška za Měsíčky kvůli Holeně musela v zimě ještě dvakrát. Pro jahody a pro jablka.)


Jeli jsme do Alp, do Rakouska, lyžovat. S kamarády. Všichni lyžují (na severních stráních se sníh ještě drží, pomáhá se mu sněhem technickým v noci, kdy teplota klesne na nulu). Já nelyžuji - jen chodím. Důvody jsou dva, moje "profláklé" články o poraněném koleni a zlomené paži.

Takováto nálada vládla na kopcích:

Teplota mi vyhovuje. Na slunci je fakt krásně, ve stínu někdy natáhnu i čepici, ale chodím po suchu, trošinku po blátě, vidím široko daleko...

Takováto nálada vládne v údolí. Fotky jsou z cesty z Ausfachu přes Oberau do Niederau:

Vycházky mi zpříjemňuje můj milovaný, neb dvakrát šel na výlet se mnou, a neméně fajn je možnost po návratu skočit do bazénu.

Trochu lenošení, trochu kraulu:

Kvetly sedmikrásky, sněženky, orseje, bledule, jívy a olše, zpívali jak o život vrabci, kosi, žluté sýkorky usilovně trénovaly (tedy jen samečci) své milostné písničky, vrány černé krákaly, i krahujce jsem objevila, a při poslední procházce jsem přibrala na cestu dalekohled a díky němu odhalila čížky, zvonky a stehlíky a káni (proti obloze a v dálce je totiž veškeré ptactvo černé, v dalekohledu pak uvidíte barvičky). Na rozdíl od domova tu nebyl jediný holub a ani jedna straka.

Při odjezdu domů opět převzala vládu Zima. Sněžilo, foukalo, nasněžilo pár čísel sněhu, zas musíme ometat auto a nazout pořádné boty. Doma už bylo a je zcela bílo.

Holena s macechou nakonec běžely do lesa za Měsíčky samy, chtěly víc jablek, víc, víc.... za svoji zpupnost byly potrestány vánicí a obě v ní zahynuly. A Maruška doma zatím stokrát ohřívala polévku, až přišel mládenec a žili doma spokojeně ve dvou.

PS: Nemáte někdo onu krásnou knížku??? Sháním a nemohu nikde najít.... Z roku 1952, s Kocourkovými ilustracemi...