Farina 1709 Eau de Cologne

19.05.2024

Už dlouho jsem si přála vlastnit originální Kolínskou vodu... a pořád jsem se k jejímu sehnání nedostala. Pak byly narozeniny a s nimi přišel na řadu dárek s Farina1709 Eau de Cologne. 
"Našel jsem vůni, která mi připomíná italské jarní ráno, horské narcisy a pomerančové květy krátce po dešti. Osvěžuje mě, posiluje mé smysly a moji fantasii.", napsal mladý Giovanni Maria Farina. A má pravdu, vůně je nádherná, lehká, osvěžující.

"Kolínská" je běžný termín pro mnoho dalších vůní. Třeba na e-shopu Douglasu jsem našla pánskou vůni od Dioru, kde je cologne přímo na lahvičce:

Jednoduše první voňavka, jejíž název zlidověl na kolínskou s malým ká, podobně jako kdysi Dermacol. To zas znamenalo jakýkoli make-up. Ano, obojí bylo na světě první...

Johann Maria Farina v Kolíně nad Rýnem založil roku 1709 továrnu na výrobu parfémů. Nebudu tady opisovat wikipedii nebo jiné internetové zdroje, nakonec český obchod Kolínské má krásné internetové stránky www.kolinska-voda.cz.  
Jen pro zajímavost, EAU DE COLOGNE používalo mnoho známých osobností. Přes Napoleona, který spotřebovával litry voňavky měsíčně, přes Mozarta, Marii Terezii, Marka Twaina třeba  k Marlen Dietrich a princezně Dianě. Teď budu vodu používat i já.