DOBA COVIDOVÁ = DOBA TEPLÁKOVÁ

10.04.2021

Jsem moc ráda, že z této nelehké, nové světové pandemické situace můžeme vyzískat něco nového. Může (a nutně i musí) přijít nějaká změna. Změna životního stylu. Mnozí si to uvědomují a čas využívají k osobnostnímu rozvoji, proměně, víc si uvědomujeme stav Země a s tím i stav společnosti, stav vlastních rodin, kontrolujeme si vztah k spotřebě, nadspotřebě, více nás zajímá stav odpadků kolem nás, též se urychluje nástup pomalé módy i ve velkých módních řetězcích...

Jsem pro pomalou módu. Jsem pro bezobalové nakupování, jsem pro zdravé stravování, pro humánní zacházení se zvířaty, atd. Ale nejsem pro tepláky!!!

O teplácích jsem tu již psala. Že mi na hodinu zpěvu přijde žačka v teplákách, mne sice udivuje, ale prý je to nomální. Ono přijít v legínách, což je obdoba tepláků, není taky žádná výhra.
Home office. Před kamerou u kompjůtru se ukazuje nějaké lepší triko, ale pod stolem (pokud někdo nepracuje přímo v posteli), tepláky. Teplé, pohodlné, měkké, klidně i špinavé, a já nevím ještě jaké další to má výhody, sama doma nevlastním jediné. Vzpomínám, že v dětství, kdy jsem je nosila, měly kapsy, tak to bylo snad jejich jediné plus oproti jiným kalhotám nebo sukním.

Před lety jsem poprvé slyšela oblečení "casual", tento pokyn k oblečení se objevoval na vizitkách. Dnes už jen "kežl". Jenže tehdejší kežl bylo u muže neformální sako s polokošilí bez kravaty a třeba ty džíny. Prostě trošku něco míň než oblek. To mi dávalo smysl. Pro ženu to znamenalo místo šatového kostýmku mít kvalitní kalhoty a halenku, svetřík místo saka. A pěkné tenisky namísto lodiček. Ano, souhlas. Ale tepláky? Byť třeba s lampasy a v různých barevných provedeních, kvalitně vymyšlené v pase, byť cenově ve stejné výši jako luxusní kalhoty, to snad ne? Kamarádka mi sdělila, jak si její spolužák šetří 4000,-Kč na teplákovou mikinu. (A já mám oči v sloup).

W-LINIE se zbláznila.

Jsem dlouholetou zákaznicí tohoto menšího rodinného podniku s dámským oblečením z Moravy. Má celkem pět prodejen, v každé nové kolekci uvádí na trh novinky šité ve třech až čtyřech kusech na jednu velikost, od 36 do 42, což se dá nazvat jako unikáty. Není to zrovna levné zboží pro běžnou ženu jako jsem já. Ale hezké, vždy spolehlivé, takové business oblečení. Pro můj věk super. Sem tam něco víc "do sportovna", jak to nazývá manažerka prodejny u nás v Liberci. Ale teď nevěřím svým očím, Doba Covidová a Tepláková dorazila i sem! Nová kolekce je celá v teplákovině. Vrtím hlavou a je mi to moc líto.

Kde zůstává elegance? Noblesa? Krása?