CYKLOSTEZKY

20.09.2023

Nebudu tu horovat pro cyklistiku, neb nejsem pořádný cyklista. Zatímco kamarád měl v květnu najeto několik tisíc kilometrů, já mám ke konci září jenom necelé tři stovky.

Pozor! Chci tady sdílet svůj zážitek z cyklostezek ze Slovinska. Ne z Alp, ale z vinařské oblasti na severovýchodě země. Kousek do Maďarska, kousek do Rakouska. Všude je poměrně rovina či lehce zvlněná krajina, takže se cyklisté v pohodě vejdou na půlku širokého chodníku označeném dopravní značkou v obcích, a pak tu máme krásné silničky s nízkým provozem mimo obce. Nebo  silničky úplně a pouze pro cyklisty.

Po dvou dnech jsem odhalila jednu zásadní překvapivou věc, cyklista má na přechodu přednost! U nás by mě značka sesadila z kola, tady ne. 

Zpočátku jsem pořád sesedala, a auta trpělivě čekala, až zas nasednu a přejedu silnici, až jsem se přeptala vedoucího zájezdu. Ano, je to tak, cyklista má přednost. Ovšem kde je velký provoz, stejně je rozumné zpomalit nebo i zastavit, vždyť  - byť s přilbou na hlavě - cyklista je vcelku nechráněný.

Takhle to vypadá na cyklostezkách u nás. Přeznačkováno, že...

V Murské Sobotě jsou po celém městě značené cyklostezky. S přejezdy přes silnice. Třeba takový kruhový objezd objedete po chodnících a přechodech. Češi se ze zvyku rádi vrhají do silnice, a to pak auta troubí, cože tam jako cyklisto pohledáváš? Ale na přechodu ti dají přednost. A s úsměvem.

"Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty (značka C8a), je cyklista povinen jich užít." Tak praví  slovinský zákon. Nicméně má plno výjimek, takže lze ho obcházet.

A když už byla řeč o vinicích, tak přidám trochu vína...