BUDE  PRŠET?

29.05.2023

Ležíme si takhle v hotelu v postelích a manžel cvaká tlačítka na ovladači televize. Chvilku posečká na místě a poslouchá, jak čétéčková rosnička popisuje, kde je jaké počasí a co nás ten den čeká. Po chvíli přecvakne jinam se slovy: "Přece se podívám z okna a vidím, ne? Kolik zbytečného povídání...".
Doma nemáme televizi, koukáme se na počasí z okna, hned vidíme, jestli jdou mraky od Jizerek nebo od Ještědu, nebo to vypadá, že bude jasno? Teploměr na okně máme, já tedy spíš chodím na balkón okoštovat vzduch, a vyrážíme s tenčí nebo silnější bundou nebo bez bundy do práce. A před víkendem se podíváme na idnes, jak asi poputují mraky a deště, kdybychom třeba chtěli někam odjet.

Odjeli jsme. Tentokrát do hotelu v Lázních Bělohrad. Zajeli jsem na to místo na jednu noc, abychom vyvětraly hlavy i těla.

Hned při první procházce jsem zahlédla meteorologický sloup. Tak jsem si ho vyfotila:

Před chvilkou jsem si o meteorologii povídala s AI, hned mi sdělila, že historické sloupy jsou na Petříně, v Klementinu, v Ondřejově a jinde. O sloupu v Lázních Bělohrad nevěděla nic, ale z fotky je patrné, že byl vystavěn v roce 1907. Wikipedie věděla víc. Na přelomu století se tyto sloupy stavěly hojně, i jako místo setkávání, pro turisty..., takže stávají na náměstích a často jsou zdobné. Však je to období secese.

V Liberci taky podobný sloup stojí. Hned vedle radnice. AI tvrdí, že je 7m vysoký, no nevím. Pak že je z litiny - tak to opravdu je. Pochází z roku 1889. Na jeho vrcholu se nachází meteorologický přístroj, který sloužil k měření teploty vzduchu. Samotná budka je krytá plechovou mansardovou stříškou s kovovými aplikacemi v podobě slunečnic a má odemykatelné vitríny. Na střeše budky je trojboký nástavec zakončený vrcholem ve tvaru kuželu, nad nímž je na tyči kruh s motivem Slunce a Měsíce. Uvnitř vitrín meteorologické budky jsou na mramorových deskách připevněny měřící přístroje a popisné tabule.Tak těm fakt nerozumím, i když jsem si to znovu včera prohlížela, a pak jsem ho vyfotila pro tento článek:

Ale kdo předpověď počasí pravidelně sledujete, tak možná něco tušíte o přístrojích jako
   Lambrechtův polymetr,
   velký teploměr se stupnicí podle Réaumura a Celsia,
   velký teploměr maximo-minimální,
   thermohygroskop,
   holosterický barometr.

Další sloup v Liberci je ještě v Lidových sadech, ale tam pojedu až zítra s vnoučkem, fotku ještě nemám, použiji jednu z netu:

Tak to jsou mé veškeré připomínky k počasí. Jen dodám, že nic nemám proti televizním rosničkám, naopak, třeba Alenku Zárybnickou mám moc ráda a dokonce jsem již o ní psala ZDE při příležitosti hudebního povětrnostního večera v Nové Pace s Podkrkonošským symfonickým orchestrem.

PS: EDITOVÁNO s novou aktuální fotkou ze dne 4.6.2023. Na sloupu z meteorologie nezbylo nic, jsou tam různé fotky turistických spolků a jedno povídání o historii. Tahle nová historie s dcerou a vnukem je taky moc pěkná.

PS: EDITUJI 5.8.2023, přidávám obrázek z Františkových Lázní: