BRHLÍK

09.09.2020

Dneska jsme měli nového hosta. Hned několik najednou, celou rodinku. 

Ranní ťukání do parapetu, kde stojí krmítko pro ptáčky, mi je moc milé. Potichu se přiblížím, abych hosty strávníky nevyplašila, a chvíli pozoruji. Většinou k nám do krmítka létají sýkorky a vrabci, ale dnes to byl někdo nový. Ptáček podobný pěnkavičce, lehce růžový, ale s tmavým zobákem a černou páskou přes oči. Hledala jsem v učených knížkách, ale až na internetu jsme našli, kdo že to byl. Promiňte, nejsme žádní ornitologové, jen rádi máme ptáčky rádi, proto jsme museli do atlasu na výzvědy. A toto byl brhlík. S manželkou, možná se sourozenci nebo s dětmi. Slunečnicová semena jsou vždycky první pryč, i tentokrát se po nich jen zaprášilo.

V létě se tu na krmítku objevila také červenka, pěnkava, pak jakýsi zelený ptáček (zvonek?), a jednoho dne jsem si hleděla z očí do očí s hrdličkou. Jinak na zahradě je plno kosů, drozdů, hnízdí tu i špaček, to je parádní kousek, pak pravidelně létají po zahradě konipásci, rehkové, vlaštovky a jiřičky, loni i straky, jednou tu byla sojka. Letos poprvé po zahradě poskakoval párek kvíčal a já nemohu pochopit, jak je někdo mohl dříve chytat a zabíjet a péci v troubě. Tito ptáci ale nelétají do krmítka, snaží se najít potravu v trávě. Mají to těžké, tráva nemá kvůli sekání čas vytvořit semena, pro motýly tu nejsou květiny, tak tu nejsou ani jejich larvy, žížal pomálu. Ty tam jsou doby, kdy po dešti byla silnice plná žížal. Komáři a mouchy taky nějak mizí.

A tak krmím. Celoročně. Nejraději ptáčci zobají směs semen, na zimu jim přidávám tukové krmivo - v kokosových obalech lůj se semeny a larvami moučných červů. To ptáčci milují. Od té doby, co ptáčkům podstrojuji, si zvykli a létají k nám. Mám radost. Zimu přežijí a budou mít sílu vyvést na jaře mláďata. Vodu dávat nemusím, bydlíme u potoka :)

Dodatek 1: 2.11. Došlo k malé pranici, přilétla sojka a strakapoud. Ale malí (sýkorky a vrabci) se nedali. Myslím, že ti velcí začnou lítat zas - sojka tu obšlapovala půl hoďky. Ale strakapoud, ten teda překvapil...

Dodatek 2: 16.11. Brhlík lítá pravidelně na snídani (večeře nevím, nebývám doma), hrdličky se k nám pomalu stěhují, a dneska před okny asi 15 minut cosi tahala ze země ŽLUNA. Ta, co se jí Karafiátův Brouček tolik bál. Viděla jsem ji poprvé v životě, a nastuduji, jestli taky lítá do krmítek nebo ne... Byla nádherná přenádherná, červená čepička, pořádný zobák, zelenozlatý kabátek se v slunci jen jiskřil. Foto přikládám z netu.

(poznámka, psáno do Deníčku před rokem)

PS: vyzobává ze země hlavně mravence, prý je najde i pod sněhem a dělá hluboké díry.