BIOHACKING

20.04.2024

Je to už nějaký čas, kdy jsem četla článek o biohackingu. Netušila jsem, o co se jedná, nicméně jsem v článku objevila, že jde o nějaké zásady, které lidem mohou pomoci žít kvalitněji a zdravěji. No, proč ne, to je přece super téma. 
Napsala jsem si na lepící papírek pár (pět) poznámek a mám to již několik týdnů nalepené na stole. Dnes jsem se dostala k sepsání těchto zásad, a tak si na netu hledám, cože to slovo biohacking v překladu znamená. To jsem nenašla, ale zjistila jsem, že tématu je plný internet, asi každý chce žít milion let.... Zásad je mnoho. Někdo má sedm zásad, jiný deset, další dvacet, a všechno to má sloužit k hodnotnému a dlouhému žití.

Tak jdeme na to. 

Před lety jsme s manželem sepisovali jakési desatero zdravého života, především zaměřeného na stravování, neb jsme vegetariáni. A pokud do zdravého životního stylu zahrneme zdraví duše a ducha, tak by všem mohlo dobře posloužit Desatero z Bible. Nic nového, pravidla tu máme.

Pak existuje soubor "Sedmi smrtelných hříchů", a to si myslím, je pro člověka docela zásadní. Na ně se podíváme nejprve:

  • Pýcha
  • Lakomství
  • Hněv
  • Závist
  • Smilstvo
  • Lenost
  • Nestřídmost (dříve pojmenováno jako obžerství)

Možná by tento soupis hříchů a jejich minimalizování ke kvalitnímu životu postačoval. Když nejsme pyšní, nevychloubáme se, nezávidíme, neubližujeme druhým svým hněvem, žijeme jen se svým partnerem/partnerkou, nepřejídáme se a nejsme nestřídmí i ve věcech majetku a dalších požadavků, pokud nejsme líní a pokud pracujeme.... nebyl by náš život hodnotnější? Byl, to je jasné. Jistě, to všechno sice dá nějaké úsilí, ale totéž platí u každého jiného dodržování pravidel. Tato jsou stále stejná, zhruba od roku 600n.l., od sepsání hlavních hříchů papežem Řehořem I. Velikým. A když třeba půjdete na výlet do lapidária na Kuksu, mnohému se přiučíte! Všechny sochy ctností a neřestí dávají i modernímu člověku podněty k zamyšlení.

A teď už těch "mých" načtených pět zásad:

  • Světlo: Pobývat na vzduchu a využívat slunečního světla a zásadně odmítat modré světlo před spaním (televize, počítač, mobil). Tak to poslední se mi moc nedaří, i když se snažím, ale třeba teď je jedenáct večer, dopíšu článek, zaklapnu PC a jdu do postele!
  • Strava. Bez přejídání, s hodnotnými živinami, bez přílišných sacharidů a alkoholu.
  • Pohyb. Měla bych přidat - provádět celý den rozmanité pohyby, nejen jednou za čas uplavat svůj kilák nebo ujít víc kilometrů. Tak jako naše babičky, pracovaly celý den. Ohýbaly se, zvedaly se, rozhodně neseděly dvanáct hodin denně. 
  • Spánek. Dostatečně spát, to je každému jasné, a že nestačí pět šest hodin denně se už taky ví. Já spím dost. Ale v nevhodnou dobu, když chodím spát po půlnoci... 
  • Otužování. Studená koupel mi nevadí, ale studenou sprchu fakt nesnáším. A zimu v bytě taky nemám ráda, i když se s manželem vědomě snažíme topit na maximálně 22°C. U syna mi je vždy zima, oni se tam otužují a topí na 19°C. Fakt je to otužování k životu tak důležité? Přidám-li "otužilost" ve vztazích s lidmi, tak plně souhlasím.

Toto bylo z časopisu. Já přidám zdravé vztahy s lidmi a zdravý vztah s Bohem. A je to. A ani už nemusím žít těch sto dvacet let. Kdo má o dlouhý život zájem, nechť si přečte knihu Ve jménu metody od německé spisovatelky Juli Zeh.

PS: Ještě hezká pravidla třeba ZDE - Desiderata