ADVENTNÍ VĚNEC

27.11.2021

Tradice adventního věnce byla založena až v 19. století v Hamburku německým protestantským teologem Johannem Hinrichem Wichernem (1808-1881). Ten se mimo jiné zabýval městskou misií a založil školu pro chudé děti. Ty se ho v předvánoční době každodenně ptaly, kdy už budou Vánoce. V roce 1839 proto vyrobil předchůdce dnešních adventních věnců ze starého dřevěného kola, na něž nalepil 19 malých červených svíček pro všední dny a 4 bílé svíce pro neděle. Každý den se zapalovala další svíčka, v neděli velká bílá, v ostatní dny malá červená. (citace z wikipedie).

Svíce se zapalovaly mnohem dřív. Třeba Chanuka - to jsou židovské svátky, kdy se rozsvěcí osm světel, je stará přes dva tisíce let. Existuje hindská tradice Díválí - festival světel. A dalo by se pokračovat. Lidé odjakživa milují světlo, zvláště v zimních měsících si ho vážíme a zpříjemňujeme si tmavé období. Oheň, na svíci, v krbu nebo na ohništi venku, máme rádi všichni.

Později se přidal výklad k věncům, proč kruh, kolik má být svící a s jakými názvy, najdeme k nim všelijaké duchovní přívlastky a rituály v kostelích. Já zůstanu u čtyř svíček, a pěkně každou neděli do vánoc jednu zapálenou přidáme.

                                                             ----------------------------------------------------------------------------------------------------

Už po několikáté se scházíme ženy v rodině k výrobě věnců. Každá si udělá ten svůj, u toho popovídáme, najíme se, mlsáme, popijeme...  Tak i letos jsme se sešly. Covid nám do toho poněkud hodil vidle, nebyly jsme tedy všechny dle původního plánu, zato přišly děti, a ty jsou také šikovné!

Začnu přípravou - nakoupila jsem vše potřebné, většinu větví a svic a dekorací (na fotce jen ty dekorace :))

Marťa upekla Vánoční hvězdu. Z kynutého kváskového těsta, s ořechy.

Ostatní jídlo a pití nemám zdokumentováno, kromě bublinkového nápoje nechyběl vaječný koňak, pak jednohubky, bramborový salát a dortík. A pohoda byla!!


Martinka umotala, děti nazdobily. Na obrázku fotka před a poté již okrášlený věnec zavěšený na vchodových dveřích.

Další naše výtvory...

Něco z procesu...

Jeden věnec mi zůstane doma na stole, druhý (bez svíček, to víte, požární předpisy dodržuji) si odnesu do práce:

A nejmladší účastník: