PŮLMĚSÍC

11.10.2023

Měla jsem dnes po dlouhé odmlce, a to odmlce několikaleté, opět angličtinu. Opět nastala hodina výuky s nervozitou, která k tomu patří... úplně jsem na ty pocity trémy zapomněla. A zapomněla jsem i na to, že se mě učitel na začátku vždy zeptá, jaký byl můj víkend. Pokaždé přemýšlím, vzpomínám... No a tentokrát kromě hlídání dětí (a návštěvy u kadeřnice, to jsem mu neříkala), byl tématem půlměsíc. Přeložila jsem ho svou logikou jako "half moon", no a po vysvětlení tématu mne opravil na crescent, nebo dokonce the Crescent. 

                    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nadešel čas, kdy jsem opět sezvala naši ženskou část příbuzenstva. Sešlo se nás sedm, tedy všechny dospělé ženy, a Jindra. Tomu je deset, přišel s maminkou. Napečeno, uvařeno, nalito... a můžeme začít.

Dekorovali jsme dřevěný půlměsíc. 

Nabarvili dřevo, 

podlepili látkou a začistili krajkou, 

a pak už zdobili sušenými květinami. Taková obyčejná jednoduchá věc, a tak rozdílné výsledky! Jeden půlměsíc je krásnější než druhý!

Tady jsou ještě půlměsíce v procesu,

A tady hotové:

A ještě dceřina originalita:


Máme tam všechny dírku na provázek na pověšení, já jsem nakonec použila "žvejkačku", aby se mi měsíc na dveřích moc nekymácel. A příště se opět sejdeme na výrobu adventních věnců. Tradice, hezká tradice!

A když jsme u toho srpku, tak jsem chtěla o něm najít nějakou zvláštnost. Nic. Strýček Google tak akorát zhodnotil, že srpek je vidět dvakrát do měsíce, a že ho najdeme na vlajkách, třeba té turecké, zato AI prozradila například, že měsíční srpek může vytvořit zvláštní světelný efekt, který se nazývá "zemské světlo". To je způsobeno odleskem slunečního světla od Země zpět k Měsíci, což vytváří jemnou osvětlenou část temné strany Měsíce. Tento jev je nejvíce patrný blízko měsíčního srpku a může vytvořit tajemnou a krásnou atmosféru. Pak jak je měsíční srpek atraktivní k pozorování i pro amatéry, neboť zdůrazňuje různé krátery, hory a povrchové detaily na Měsíci tím, že vytvoří dlouhé stíny.
Termín "půlměsíc" pochází z řeckého slova "polylēkē" (poluleké), což znamená "poloviční kruh".

Existuje dle AI mnoho mýtů a legend spojených s Měsíčním srpkem v různých kulturách po celém světě. Zde je několik příkladů:

  1. Starověký Egypt: Ve starověkém Egyptě byl Měsíc spojován s bohyní Isidou, která byla bohyní plodnosti, ochránkyní rodin a bohyní života. Měsíční srpek byl symbolem jejího rohu, který byl někdy zobrazován na hlavě bohyně.

  2. Řecká mytologie: V řecké mytologii byla fáze Měsíce spojena s bohyní Artemidou (Dianou v římské mytologii), bohyní lovu a Měsíce. Měsíc byl považován za Artemidin nástroj, který jí umožňoval sledovat noční nebe během jejího lovu.

  3. Čínská mytologie: V čínské mytologii je Měsíc spojen s příběhem o bohyni Čchang'é, která byla vyhnána na Měsíc. Tato legenda vysvětluje, proč Měsíc má světelný srpek a proč je spojen s některými čínskými festivaly, jako je Lunární Nový rok.

  4. Indická mytologie: V indické mytologii byl Měsíc spojován s bohem Čandrém, bohem Měsíce. Čandrám je často zobrazován s měsíčním srpkem na čele.

  5. Maorská mytologie: Maorové na Novém Zélandu mají své vlastní legendy o Měsíčním srpku. Podle jednoho z příběhů byl Měsíc stvořen jako hrdina, který chtěl osvobodit svou matku od temného boha.

  6. Islámská kultura: Půlměsíc je významným symbolem v islámské kultuře a zastupuje muslimský kalendář a také se objevuje na vlajce několika muslimských zemí, včetně Turecka.

  7. Navajo indiáni: Navajo indiáni mají svou vlastní mýtickou představu o Měsíci jako bohu, který byl stvořen spolu s ostatními nebeskými tělesy.

No a pak ještě AI tvrdí, že

"V České republice najdete symbol Měsíčního srpku na různých místech, včetně národní vlajky a různých znaků měst a obcí. Zde jsou některá místa, kde můžete symbol Měsíčního srpku v České republice vidět:

  1. Národní vlajka: Symbol Měsíčního srpku se nachází na národní vlajce České republiky. Vlajka má dvě barvy - červenou a bílou, a uprostřed červeného pruhu je umístěn bílý Měsíční srpek se třemi okolními hvězdami.

  2. Státní znak: Měsíční srpek se také nachází ve státním znaku České republiky, který je tvořen dvakrát zkříženými stříbrnými klíči na modrém štítu a pod nimi je zobrazen bílý Měsíční srpek se třemi hvězdami."

Ať hledám, jak hledám, tak nikde na státních znacích půlměsíc nevidím. Zato ho vidím na věži zámečku Humprechtu blízko Sobotky, který Jan Humprecht nechal postavit pro svou choť z Itálie... Po rozpadu manželství i poničení zámečku požárem byl zámek opravován, no a později na věži vystaven hezký ležatý turecký půlměsíc, prý na památku věznění Jana Humprechta Černína v Turecku. Tam ovšem nikdy nebyl.