PRÝ JE VE VÍNĚ PRAVDA

09.05.2021

Není. Samozřejmě. Ale zajímá mne naopak pravda O VÍNĚ. Tu taky neznám, ale napíšu pár svých osobních postřehů a zjištění od vědců a lékařů o prospěšnosti a škodlivosti vína. Není tu tedy návod, zda pít či nepít, ale jen moje osobní zpověď.

Začnu tím, jak glosovaly moje popíjení vlastní děti: "Dám si trochu červené hovínka..."

Piju sklenku vína skoro denně, a tak mne zajímá, zda si neubližuju. Přeci jen, játra, žaludek, k tomu změněné vědomí, závislost...

  • Začnu tím posledním, závislostí. No, když si nedám červené, tak si naleju trochu džusu nebo nealko piva. Voda, kterou s poděkováním Pánu Bohu piju celý den, mne večer při knížce nebo filmu moc neuspokojuje. Jasně, v době nadspotřeby se potřeba pestrých a výrazných chutí jaksi stupňuje. Ale závislost to u mne nebude (prý to tvrdí každý alkoholik).
  • Změněné vědomí. Tak to je problém, který se mi nelíbí. Nechci se vlivem alkoholu stát někým, kým nejsem, nechci si jen tak dělat dobře a namísto obyčejné radosti ze života uhýbat z věcí, které mám za úkol řešit, projít jimi a něco se ve vztazích naučit a vylepšit, nebo dokonce třeba díky změně vědomí pronést věty, kterých bych mohla později litovat či dokonce slovy někomu ublížit. Právě cílem mysli je přeci dojít k té vděčnosti za život samotný, bez předsudků a bez sobectví, bez očekávání, že svět pošlape podle mne. Tím světem myslím manžela, děti, kamarády, práci, peníze, zdraví, čas (a uspořádání světového míru). Takže jedno deci, dvě, a dost.
    Nepopírám, že při lehce změněném vědomí, k tomu stačí decinka, se mi lépe maluje, lépe píše, lépe zpívá a snad přichází ta tvůrčí fantazie. Něco za něco.
  • Žaludek. Musím doplňovat vodou, stejně jako kávu. (Tedy, vhodné by bylo něco pomlsat - jednohubky, oříšky, čipsy...), ale my ženy stárnoucí nechceme navíc jíst večerní kalorie! Stačí těch pár kalorií navíc z vína. A opět, jedno deci, dvě. Ne více.
  • Játra. Tady nevím, nic mi neřekly, ale předpokládám, že mají v noci práci navíc, odbourat ty jedy. Stejně tak ledviny. Takže čím méně, tím lépe.
  • No a co srdce? Tak pozor, začínají klady! Jak vědci zjistili, v červeném vínu je spousta resveratrolu (takový antioxidant), který zpomaluje stárnutí, pak víno pomáhá udržovat vyšší hladinu dobrého cholesterolu, zabraňuje vzniku krevních sraženin, také chrání před obezitou (že bych zvýšila dávky?) a před vznikem diabetu.
    I v Bibli je popisováno, jak se víno pilo - slabé víno k jídlu denně, s mořskou rybou, chlebem a olivami. To je výborná středomořká dieta.
  • A mozek. To mne zajímalo nejvíc, neb se jako všichni obávám zhloupnutí.
    Neurochirurg Vladimír Beneš, nejmladší z rodinné trojice neurochirurgů (mám ho ráda, navíc pracoval až do podzima 2020 u nás v LIberci, než převzal kliniku v Praze), říká, že trocha alkoholu naopak mozku prospívá. Tedy žádné alkoholové mejdany, ale sklenička vína nebo pivo je pro mozek dokonce prospěšné!
    Co mozku škodí, je především kouření a hned za tím fotbalové hlavičky - častá minitraumata, a pak opakované výstupy na osmitisícovky. Tak to nedělám, super! Dost na tom, že se mozek denně zmenšuje o tisíce buněk sám od sebe.

Jaký je tedy pro mne závěr? Vypít šampaňské se snachou je moc prima, dát si skleničku k filmu taky, a prožít den venku na slunci v přírodě nebo při práci a večer u knihy bez vína je taky fajn. Víno je pro mne jen takový společenský kolorit, a bohužel doma se mnou bydlí Paní Mlsná, která mne honí...

Dodatek:
Na úvodní fotografii je Božíhodová sklenice s vínem z Chenetovské křivé lahve. Božíhodová proto, že je sváteční, nazvala to tak moje milá sestřička při balení skla a porcelánu, když jsme se loni na poslední adventní týden stěhovali do nového bytu. Z Božíhodových sklenic, mám jich více, pijeme... přeci KRÁSA je smyslem života. Ale o tom jindy, neb ke kráse v zahradách, v umění, oblečení, stolničení, vyjadřování a podobně patří i uklízení a práce :)