CO JE TO CHIMÉRA?
Kdybyste mi tuto otázku položili před čtrnácti dny, odpověděla bych (a zcela správně), že chiméra je přelud. Kdybyste nebyli s odpovědí spokojeni a chtěli slyšet odpověď jinačí, pátrala bych v hlavě a nadhodila, že chiméra je nějaké bájné zvíře, možná dokonce nějaké skutečné zvíře? Všechno by to byla pravda, jen jedna další správná odpověď by pro mne byla zcela neznámá:
Chiméra je totiž taktéž přírodní úkaz, hořící divoký vývěr zemního plynu v Turecku. Turecky se toto místo nazývá Yanartaş, čili "hořící skála". Nachází se poblíž zbytků antického města Olympos a vesnice Çıralı, kde jsme měli dovolenou. Prý to býval orientační bod pro mořeplavce.
Byla jsem tam a je to pravda. Skála hoří.
Vyšli jsme v podvečer, aby onen hořící plyn byl lépe vidět. Vypadá to na příjemný výlet, že!
Zpočátku vše OK, dokud nezačala cesta stoupat. Koupili jsme si vstupenku do skal, a po pár metrech nastaly "schody". Postupně mě všichni kamarádi ze skupiny předešli, a zhruba v půlce kilometrového stoupání (bylo to značené, 500m do konce) volám telefonem Kájovi, že to nedám, že pomalinku sejdu dolů a počkám v kempu. On byl tak hodný, vrátil se pro mne, povzbudil, čekal, až znovu naberu covidem ukradený dech, a došli jsme volným tempem k ohňům. Ty byly opravdu kouzelné:
Stále hořící kmitající se plameny, větší i menší, rozseté ve skalách. Malí kluci si opékají marshmallowny (předvídavě je prodávali u kasy), viděla jsem tam i dvě toulavé kočky, a nakonec ještě jedna fotka s Kájou:
Dolů se vracíme za tmy, ti chytří mají čelovky, my svítíme mobilem. Pod horou jsou dva karavany - hospůdky, tam jsme si koupili občerstvení... To už není chiméra - přelud, ale Margarita.
Návod k přípravě:
- 5 cl tequily.
- 2 cl pomerančového likéru.
- 2 cl limetové šťávy.
- limetka.
- sůl.
- led.
Naservírováno bylo ještě s proužky okurky a mrkve ve skleničce, pokapanými citrónem.